Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. júl 2024, utorok
 

Chemické látky na výrobu drog za 3 milióny skončili v rukách slovenskej polície

02. 05. 2012

znak PZ SR

Slovenská polícia zabránila distribúcii nebezpečnej drogy na čierny trh v Západnej a Strednej Európe. V úzkej spolupráci s kolegami iných krajín a Kriminálnym úradom finančnej správy odhalila laboratórium na výrobu omamných a psychotropných látok. Pri policajnej akcii v Banskobystrickom kraji polícia zaistila viac ako 1,4 ton chemickej psychotropnej látky, z ktorej sa vyrába droga známa ako „tekutá extáza“ alebo „neviditeľná droga“. Podľa predbežných expertíz jej hodnota na čiernom trhu predstavuje takmer 3 milióny eur. Nedovolenú výrobu omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi vyšetruje Úrad boja proti organizovanej kriminalite.

Policajti Úradu boja proti organizovanej kriminalite zistili, že cez súkromnú spoločnosť patriacu občanovi Holandska, ktorej predmetom podnikania bolo obchodovanie s chemickými preparátmi, tiež vývoj a výroba hnojív, boli na územie Slovenska dovážané látky deklarované ako preparáty na výrobu hnojív. Polícia ďalej zistila, že dovážané látky síce nie sú zaradené na zozname omamných látok, ale sú zneužívané ako prekurzory na ich výrobu. Na naše územie prichádzali prevažne z krajín Ázie a následne putovali do krajín Západnej Európy, ako jedlý olej alebo poľnohospodárske hnojivá. Prostredníctvom Europolu polícia informovala dotknuté partnerské orgány v krajinách kam bola látka, podľa zistení slovenskej polície, vyvážaná. Aj na základe uvedených informácií zo slovenskej strany, policajné orgány v Belgicku odhalili laboratórium na výrobu amfetamínu.

Policajti Úradu boja proti organizovanej kriminalite odbor Stred pripravili a minulý týždeň zrealizovali akciu Tulipán. Počas niekoľkých domových prehliadok a prehliadok iných priestorov v Banskobystrickom kraji zaistili rôzne chemické preparáty, listinné dôkazy, návody na výrobu omamných látok, zariadenie na výrobu tabliet a ďalší materiál nasvedčujúci prepojenie s laboratóriom odhaleným v Belgicku. Za dômyselne ukrytou dvojitou stenou policajti odhalili laboratórium slúžiace na výrobu drog. Policajti ďalej zaistili viac ako 1,4 ton chemickej látky v kovových bareloch s označením gammabutyrolacton - GBL. Expertízne skúmanie potvrdilo, že ide o psychotropnú látku zaradenú v III. skupine zoznamu omamných a psychotropných látok. Táto droga sa distribuuje samostatne alebo v spojení s ďalšími prekurzormi ako droga GHB, známa ako „tekutá extáza“ alebo „neviditeľná droga“. Zo zaisteného množstva by bolo možné vyrobiť 1,5 milióna jednorazových dávok. Hodnota na čiernom trhu predstavuje sumu skoro 3 milióny eur.

O ďalších posunoch vo vyšetrovaní budeme verejnosť informovať.