Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Chorvátsky minister vnútra ocenil úsilie Slovenska pri poskytovaní pomoci utečencom

16. 03. 2022

mikulec-chorvat-ilustr

Minister vnútra Roman Mikulec sa v stredu 16. marca 2022 stretol s podpredsedom vlády a ministrom vnútra Chorvátska Davorom Božinovićom. So situáciou na slovensko-ukrajinskej hranici sa chorvátska delegácia oboznámila na riadiacom štábe v Sobranciach a na hraničnom priechode Vyšné Nemecké.

„Dokázali sme, že sme partnerskou krajinou schengenského priestoru, ktorá dokáže ochrániť schengenskú hranicu," povedal po stretnutí minister vnútra Roman Mikulec.  Slovensko podporuje, aby sa členom schengenského priestoru stalo čo najskôr aj Chorvátsko.

Od začiatku konfliktu na Ukrajine preukazuje Slovensko obrovskú mieru solidarity. Za odvedenú prácu Roman Mikulec poďakoval občanom, dobrovoľníkom, zložkám štátu, samospráve a zahraničným partnerom. „Je to úsilie nás všetkých," povedal slovenský minister vnútra.

Ministri Davor Božinovic a Roman Mikulec

Pomoc a solidaritu, ktoré doteraz poskytlo Slovensko ako jeden z prvolíniových štátov aktuálnej utečeneckej vlny, ocenil aj Davor Božinović. Poďakoval za dobre organizované úsilie štátnych inštitúcií aj mimovládnych organizácií na Slovensku. Slovensko podľa neho ukázalo, čo znamená európska solidarita a za čo by sme mali ako Európania bojovať.

Pomocnú ruku ľuďom utekajúcim pred vojnou podáva aj Chorvátsko. Kým na územie Slovenska vstúpilo doteraz cez 224 000 ľudí, na územie Chorvátska prišlo 7 000 utečencov z Ukrajiny. EÚ, nielen štáty v prvej línii, sa musí pripraviť na možný zvyšujúci sa počet utečencov z Ukrajiny, a únia musí preto spolupracovať a koordinovať svoje kroky v tejto situácii, poznamenal chorvátsky minister vnútra.

Ministri Davor Božinovic a Roman Mikulec

Roman Mikulec informoval chorvátskeho kolegu, že slovenská vláda požiadala zahraničie o humanitárnu pomoc v súvislosti s aktuálnym náporom na našej východnej hranici a veľkým počtom prichádzajúcich cudzincov.

Témami rokovania boli tiež spolupráca policajných zborov najmä počas dovolenkovej sezóny.

Foto: MV SR, Vladimír Benko