Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. jún 2024, utorok
 

Chránime Schengen: Policajný zbor vyslal na maďarsko-srbskú hranicu 40 policajtov

20. 10. 2022

logo Policajného zboru SR

Slovenskí policajti budú pomáhať pri ochrane maďarsko-srbskej hranice, ktorá ako vonkajšia hranica schengenského priestoru čelí zvýšenému náporu nelegálnej migrácie. Príslušníkov Policajného zboru vyprevadili v Bratislave vo štvrtok 20. októbra 2022 na zahraničnú misiu minister vnútra Roman Mikulec a prezident Policajného zboru Štefan Hamran.

„Zavádzanie kontrol na vnútorných hraniciach schengenského priestoru nepovažuje Slovenská republika za správne riešenie problému nelegálnej migrácie. Naopak, potrebné je sústrediť sa na posilnenie zabezpečenia vonkajšej hranice Európskej únie. Aj z tohto dôvodu Slovenská republika pomôže Maďarsku pri zvládaní migračného tlaku zo západného Balkánu," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Rozlúčka s policajtmi odchádzajúcimi na zahraničnú misiu

Policajný  zbor vysiela na základe dohody s maďarským vedením polície 40 policajtov do  Maďarska do  oblasti Dávod.  Policajti  budú  vykonávať službu  v spoločných  hliadkach  s maďarskými  policajtmi na hranici  so  Srbskom. Slovenskí  policajti  sa tak pridajú  ku  kolegom z Českej republiky a Rakúska s cieľom pomôcť Maďarsku zabezpečiť  vonkajšiu  hranicu EÚ.

Rozlúčka s policajtmi odchádzajúcimi na zahraničnú misiu

„Vyslanie slovenských policajtov je plánované  na dva mesiace. V prípade potreby je Policajný zbor pripravený opätovne vyslať po  tomto  termíne ďalších príslušníkov," povedal prezident Policajného zboru Štefan Hamran.

„Ochrana vonkajšej hranice nie je len úloha konkrétneho štátu, kde sa táto kontrola vykonáva, ale nás všetkých, pretože nám to pomáha v boji proti nelegálnej migrácii, prevádzačstvu, obchodovaniu s ľuďmi a zabraňuje bezpečnostnému riziku na území Slovenskej republiky a vôbec v celom európskom priestore," doplnil prezident PZ.

Rozlúčka s policajtmi odchádzajúcimi na zahraničnú misiu

Ministerstvo vnútra prostredníctvom Policajného zboru už niekoľko mesiacov aktívne reaguje na zvýšenú nelegálnu migráciu. Policajný zbor každodenne spolupracuje s maďarskou políciou pri vykonávaní spoločnej hliadkovej účinnosti priamo na území Maďarska.

Minister vnútra potvrdil, že sa pripravuje vyslanie aj ďalších do 30 policajtov do oblasti západného Balkánu v rámci agentúry Frontex.

Foto: MV SR, Vladimír Benko