Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 31. júl 2021, sobota
 

Členov bývalého vedenia Fondu národného majetku polícia opäť obvinila

01. 04. 2011

policia AUTO

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii opätovne obvinil dvoch bývalých členov Výkonného výboru Fondu národného majetku SR z trestného činu porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. Bývalý predseda výkonného výboru fondu Jozef V. a jeho zástupca Ľubomír N. sú opäť obvinení, že svojím rozhodnutím umožnili vykonať prevod majetku fondu v rozpore zo zákonom. Nevýhodnou dohodou o mimosúdnom urovnaní sporu medzi fondom národného majetku a súkromnou spoločnosťou, v prospech tejto spoločnosti, spôsobili štátu škodu vo výške takmer 4,8 milióna eur. Hrozí im trest odňatia slobody 10 až 15 rokov. Stíhaní sú na slobode.

Súkromná spoločnosť z Rimavskej Soboty podala žalobu na Fond národného majetku SR (FNM SR). Ide o spor ešte z roku 1992. V júni minulého roka Krajský súd v Bratislave vec v celom rozsahu zamietol v prospech FNM SR. Podľa policajných informácií, mesiac po rozhodnutí súdu predložil na zasadnutie výkonného výboru fondu jej vtedajší predseda Jozef V. dohodu o mimosúdnom urovnaní sporu medzi FNM SR a súkromnou spoločnosťou. V dôvodovej správe osobne odporučil schválenie dohody. Následne bola dohoda o mimosúdnom urovnaní sporu vo výške takmer 4,8 miliónov eur v prospech súkromnej spoločnosti podpísaná. Za FNM SR ju podpísali predseda výkonného výboru fondu Jozef V. a jeho zástupca Ľubomír N. Zároveň Jozef V. listom nariadil vykonanie prevodu peňazí na účet právneho zástupcu spoločnosti. Peniaze boli ešte v ten deň z účtu FNM SR prevedené na účet advokáta. Týmto bola Fondu národného majetku, teda štátu, spôsobená škoda vo výške takmer 4,8 milióna eur a spoločnosti zadovážený neoprávnený prospech.

Zákon a štatút (právna norma schválená NR SR) zaväzuje výkonný výbor FNM SR k právnej zodpovednosti konať pri nakladaní s majetkom fondu s odbornou starostlivosťou a v majetkovom záujme FNM SR a použiť majetok fondu len v rozsahu a na jeho účely vymedzené zákonom.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii ako nezávislý orgán činný v trestnom konaní na základe vyhodnotenia dôkazov získaných zákonným spôsobom vzniesol obvinenie konkrétnym osobám už 14. decembra minulého roka. Krajská prokuratúra v Bratislave 31. januára tohto roka obvinenia zrušila. Dozorujúci prokurátor zároveň uznesením vyšetrovateľovi uložil, aby vo veci znovu konal a rozhodol. Na základe dôkaznej situácie vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii opätovne obvinil 52-ročného Jozefa V. z Bratislavy a 49-ročného Ľubomíra N. z Kysuckého Nového Mesta. Za trestný čin porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku, im hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Stíhaní sú na slobode.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby