Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. september 2021, nedeľa
 

Ďalšia medzinárodná policajná akcia v obvode železničných dráh

11. 11. 2011

vlak

Od dnešného rána (11.11.2011) prebieha v obvode železničných dráh dvadsaťštyrihodinová medzinárodná policajná akcia. Už po druhý krát sa podobná akcia v rámci Európskej siete RAILPOL uskutočňuje pod názvom „Modrá-24“ aj na území Slovenska. RAILPOL je medzinárodná organizácia združujúca ozbrojené bezpečnostné zbory pôsobiace v obvode železničných dráh. Akcia dostala názov podľa modrej farby, ktorá je farbou železníc.

Cieľom akcie Modrá-24 je preventívne pôsobenie a kontrola dodržiavania predpisov o bezpečnosti a plynulosti v železničnej a cestnej doprave ako aj odhaľovanie protizákonnej činnosti v obvode železničných dráh. Pozornosť polície sa sústredí najmä na železničné priecestia, stanice a vlaky osobnej prepravy. Po slovenských železničných tratiach totiž denne jazdí približne 1.400 vlakov. V súčasnosti je na tratiach približne 2.200 železničných priecestí, viac ako 1.000 je vybavených svetelnou signalizáciu, či závorami. Vlakmi osobnej prepravy ročne cestuje takmer 45 miliónov cestujúcich, denne je to viac ako 123 tisíc osôb. Na železniciach, vo vlakoch a na staniciach najčastejšie dochádza k priestupkom proti majetku. Poškodenými sú nielen cestujúci, ale aj majetok železničných spoločností. Pozornosti polície preto neujde ani majetková trestná činnosť v obvode železníc. Kontroly sú tiež zamerané na dodržiavanie zákona o dráhach a zákona o doprave na dráhach cestujúcou verejnosťou. V spolupráci s Českou a Maďarskou políciou budú vybrané osobné vlaky sprevádzané po celej dĺžke trasy. Vo vlakoch sa polícia zameria na kontrolu podozrivých osôb vstupujúcich do vlaku, pohybujúcich sa bezdôvodne po vlakovej súprave a na kontrolu odložených batožín.

Do medzinárodnej policajnej akcie sú zapojení nielen príslušníci železničnej polície, ale aj poriadkovej polície, dopravnej polície, hraničnej a cudzineckej polície. Akcie sa zúčastnia aj zástupcovia kontroly Železníc Slovenskej republiky, viacerých železničných spoločností a tiež obvodných úradov životného prostredia.

V záujme pomáhať chrániť životy, zdravie a majetok cestujúcich, s cieľom zvyšovať bezpečnosť železničnej dopravy bude polícia realizovať podobné akcie aj v budúcnosti a to nie len na medzinárodnej, ale aj celoslovenskej, či krajskej úrovni.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby