Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Ďalšia skupina slovenských policajtov bude naďalej pomáhať v Maďarsku pri ochrane vonkajšej schengenskej hranice

09. 01. 2023

uhcp-srbsko09012023-ilustr

Slovensko vyslalo do Maďarska novú skupinu 38 príslušníkov Policajného zboru. Pomáhať budú pri ochrane maďarsko-srbskej hranice, ktorá ako vonkajšia hranica schengenského priestoru čelí zvýšenému náporu nelegálnej migrácie. Príslušníkov Policajného zboru odprevadili v pondelok 9. januára 2023 z Bratislavy minister vnútra Roman Mikulec a vedenie Policajného zboru.

Slovenská republika okrem toho koncom decembra vyslala 30 policajtov do oblasti západného Balkánu – do Srbska a Rumunska – v rámci agentúry Frontex.

„Ochrana vonkajšej schengenskej hranice je oveľa efektívnejšie opatrenie ako zavádzať kontroly na vnútorných hraniciach v rámci Európskej únie, čo dlhodobo tvrdíme," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Aj z tohto dôvodu Policajný zbor už v októbri  vyslal zahraničnú jednotku na pomoc Maďarsku pri zvládaní migračného tlaku zo západného Balkánu. Prvá skupina 39 slovenských policajtov pôsobila v Maďarsku od 20. októbra do 20. decembra 2022. „Misia slovenských policajtov bola úspešná. V spolupráci s maďarskými kolegami zadržali stovky migrantov a niekoľko desiatok prevádzačov. Aj z maďarskej strany bolo ich pôsobenie pozitívne hodnotené," dodal minister vnútra.

Nová rotácia bude slúžiť v Maďarsku do konca februára 2023. Jej úlohou bude hraničný dozor a hliadková činnosť v spoločných tímoch s maďarskými kolegami v oblasti mesta Kiskunhalas od ochranného plota na srbsko-maďarskej hranici smerom do vnútrozemia. Taktiež bude vykonávať úlohy podľa aktuálnych operačných potrieb maďarskej strany. Minister vnútra potvrdil, že v prípade, že to bude potrebné, bude pôsobenie príslušníkov Policajného zboru v Maďarsku predĺžené.

„V závere minulého roka sa situácia na slovensko-maďarskej hranici upokojila. Určitý pokles bol zaznamenaný aj na maďarsko-srbskej hranici, ale aj tak sú tie čísla dosť vysoké. Naďalej je potrebné pokračovať v pomoci maďarským kolegom aj ostatným krajinám postihnutým migračným tlakom,“ priblížil riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru Robert Gucký.

Odprevádzanie policajtov odchádzajúcich na maďarsko-srbskú hranicu

Zo štatistík nelegálnej migrácie na území SR vyplýva, že v posledných dvoch týždňoch kalendárneho roku 2022 bol týždenný počet zadržaných osôb výrazne nižší (priemer 340 osôb) pri porovnaní s rekordným 44. týždňom v novembri (936 osôb). Badateľný je pokles aj od začiatku roka 2023.

„Potvrdzuje sa, že ak je riadne strážená vonkajšia hranica schengenu, máme výrazne menšie problémy vo vnútrozemí, na vnútorných hraniciach schengenského priestoru," povedal prezident Policajného zboru Štefan Hamran. Doplnil, že vedenie polície vyvíja iniciatívu na personálne posilnenie Policajného zboru počas tohto roka, čo umožní uvoľniť aj viac policajtov na ochranu vonkajšej schengenskej hranice.

Odprevádzanie policajtov odchádzajúcich na maďarsko-srbskú hranicu

Slovenská republika si plní aj záväzky v rámci Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex). V súvislosti so zvýšeným tlakom na hraniciach krajín západného Balkánu sme kladne reagovali na požiadavku agentúry Frontex na operačné posilnene tejto oblasti. Do Srbska na srbsko-bulharskú hranicu sme vyslali 20 policajtov a do Rumunska na rumunsko-srbskú hranicu 10 policajtov.

Celkovo za rok 2022 Slovenská republika vyslala na spoločné operácie agentúry Frontex 68 policajtov s profilmi na hraničnú kontrolu, hraničný dozor a registráciu migrantov. V rámci bilaterálnych zmluvy so Severným Macedónskom sme vyslali ďalších 61 policajtov s profilom na hraničný dozor, ktorí boli nasadení na gréckej hranici.

Šéf Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru potvrdil, že Slovensko sa plánuje aj naďalej zapájať do všetkých operácií organizovaných agentúrou Frontex. Zároveň rokujeme s Európskou komisiou, aby nám boli refundované náklady, ktoré nám vznikajú s vysielaním policajtov.