Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. apríl 2024, utorok
 

Deň zodpovednosti - takmer každú desiatu dopravnú nehodu spôsobia vodiči pod plyvom alkoholu

26. 08. 2016

den-zodpovednosti-logo

Európski a slovenskí pivovarníci sa v septembri už niekoľko rokov venujú aktivitám zameraným na zvýšenie povedomia o zodpovednej konzumácii alkoholických nápojov. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru (PPZ) organizuje už piatykrát Deň zodpovednosti, ktorého cieľom je poukazovať na nebezpečenstvo alkoholu za volantom.

Aktuálny ročník sa zameriava na porovnanie štatistík nehodovosti u mužov a žien. Počas Dňa zodpovednosti bude preto vo všetkých krajoch prebiehať celoslovenská policajná akcia zameraná na kontrolu alkoholu u vodičov motorových vozidiel.

Policajné hliadky sa v piatok 26. augusta 2016  popoludní zamerajú na kontrolu alkoholu za volantom. Hliadky budú strategicky rozmiestnené na frekventované cesty vo všetkých krajoch našej republiky. Zodpovední vodiči budú odmenení balíčkom obsahujúcim jednorazový alkotester a nealkoholické pivo - s odporúčaním vypiť si ho až po jazde. V prípade pozitívnej dychovej skúšky musia vodiči počítať so sankciami v zmysle platnej legislatívy.

MUŽI VERZUS ŽENY

Podľa štatistík Prezídia Policajného zboru zavinili v minulom roku slovenskí vodiči motorových vozidiel 13 547 dopravných nehôd; počas siedmich mesiacov roku 2016 ich spôsobili už 7 463. Hoci celkový trend dopravných nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu má klesajúcu tendenciu, ešte stále 9 percent nehôd spôsobia vodiči, ktorí pred jazdou pili alkohol. „V priemere 80 percent všetkých dopravných nehôd na slovenských cestách zapríčinia muži. Ak sa však zameriame na nehody po požití  alkoholu, tam je rozdiel v pomere muži verzus ženy ešte viditeľnejší, v priemere 90 ku 10 percent. V tomto roku, od januára do júla, nás však prekvapilo, že narástol tento pomer žien voči mužom na 13 percent," vysvetľuje  plk. Ing. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície PPZ. Najčastejšie si za volant pod vplyvom alkoholu sadajú ženy v Bratislavskom a najmenej v Banskobystrickom kraji. Opitých mužov vodičov sa zase najviac vyskytuje na cestách Košického kraja a najmenej v Trnavskom. Kým pre ženy je najrizikovejším mesiacom v roku december a najrizikovejšími dňami v týždni zas piatok a sobota, muži majú kritické celé leto, a v týždni najmä sobotu a nedeľu. „Podľa našich štatistík je najbezpečnejším dňom v týždni, kedy šoféri či šoférky najmenej kombinujú jazdu s alkoholom, streda a v roku je to mesiac február," uzatvára plk. Ignaták.

DEŇ Z(odpovednosti): KEĎ PIJEM, AUTO OSTANE DOMA

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu V prvých siedmich mesiacoch roku 2016 zistili policajné hliadky alkohol  u 5 300 vodičov motorových vozidiel nielen pri dopravných nehodách, ale aj pri kontrolách v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky. Až v 54 percentách prípadov bola dokonca nameraná hodnota nad 1 promile, čo je už kvalifikované ako trestný čin. „Štatistiky PPZ poukazujú na to, že najnezodpovednejší sú vodiči s vodičskou praxou do piatich rokov, pričom kritické sú dve vekové kategórie:  21 až 29 rokov (32 %) a 30 až 39 rokov (23%), bez ohľadu na pohlavie," konštatóvala Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. „Dňom Zodpovednosti chceme už po piaty krát poukázať na problém alkoholu za volantom. Chceli by sme, aby pre tých, ktorí sadajú za volant či na bicykel, bol samozrejmosťou postoj „keď pijem, auto či bicykel zostane doma," dodala.

 

KAŽDÝ DEŇ MÔŽETE MAŤ DEŇ ZODPOVEDNOSTI

„Preventívno-osvetová kampaň Deň Zodpovednosti je súčasťou Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom 2013 - 2020. Hlavným zámerom je zvýšenie povedomia na podporu zodpovedného, kultúrneho a kontrolovaného požívania alkoholu. Pred piatimi rokmi sme sa v tejto súvislosti rozhodli zamerať našu kampaň o zodpovednej konzumácii piva z pohľadu zdravia a bezpečnosti na cestách," vysvetľuje prezidentka združenia Jana Shepperd. „Zo štatistík PPZ tiež vyplýva, že najopatrnejší sú vodiči s praxou do 1 roka. Rešpekt a opatrnosť, ktoré sú príznačné pre motoristické začiatky, by v nás mali pretrvať počas celej vodičskej praxe. Ak budeme vždy, keď si sadáme za volant, myslieť na to, že každý deň by mal byť dňom zodpovednosti, veríme, že sa to pozitívne odzrkadlí aj na našich cestách," zhodli sa na záver prezidentka združenia Jana Shepperd a riaditeľ dopravnej polície Ján Ignaták.