Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. august 2022, piatok
 

Desivé momenty fašizmu na dobových snímkach

09. 05. 2016

vystava-zidia

V súvislosti s výročím víťazstva nad fašizmom a tiež vzhľadom na snahy niektorých subjektov relativizovať a spochybňovať hrôzy druhej svetovej vojny, ktoré vyplynuli z fašistickej ideológie, ministerstvo vnútra spoločne s Národnou radou SR a  Múzeom Slovenského národného povstania zorganizovalo výstavu fotografií najtragickejších udalostí 2. svetovej vojny. Expozícia je inštalovaná v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky.

V pondelok 9. mája 2016 výstavu otvoril podpredseda NR SR Béla Bugár spoločne so štátnou tajomníčkou MV SR Denisou Sakovou a riaditeľom Múzea SNP Stanislavom Mičevom.

Výstava zachytáva deportácie židovského obyvateľstva zo Slovenského štátu do koncentračných táborov, represálie páchané na civilnom obyvateľstve jednotkami SS pri potlačení SNP a obsahuje aj dobové propagandistické materiály a citáty zo židovského kódexu. V priestoroch NR SR bude verejnosti prístupná do 23. mája a návštevníci majú možnosť vyjadriť postoj k téme aj zápisom do kondolenčnej knihy venovanej obetiam fašizmu.

Považujem za veľmi dôležité pripomenúť si aj takouto formou desaťtisíce ľudských obetí, ktoré mal na svedomí fašizmus a jeho prisluhovači na Slovensku“  povedala štátna tajomníčka MV SR Denisa Saková pri otváraní výstavy.

Transport Židov do koncentračných táborov

 

„Je to dôležité o to viac, že dnes sa objavujú snahy niektorých subjektov a dokonca politických strán spochybňovať hodnoty na ktorých je postavená moderná slovenská štátnosť, vrátane odkazu našich predkov, ktorí bojovali so zbraňou v ruke proti fašizmu.

Transport Židov do koncentračných táborov

Ministerstvo vnútra SR ako garant ochrany bezpečnosti a ústavného poriadku aj v zmysle prijatého programového vyhlásenia vlády odmieta prejavy sympatizujúce s fašizmom a jeho historickými predstaviteľmi a využije všetky zákonné prostriedky na ich potlačenie. Za rovnako dôležité však považujeme neustále pripomínanie toho, kam vedie ideológia postavená na nenávisti. Plynové komory, v ktorých zahynuli aj desaťtisíce občanov Slovenska sa začali nenávistnou propagandou namierenou voči Židom, ktorá pokračovala prijatím tzv. židovského kódexu a vyvrcholila v deportáciách do koncentračných táborov. “ dodala Denisa Saková.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby