Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. september 2021, utorok
 

Do akcie Europolu ARCHIMEDES sa zapojili aj naši policajti a experti z viacerých oblastí

07. 10. 2014

europol-archimedes

Počas 15. a 23. septembra 2014 spojilo svoje sily v rámci operácie ARCHIMEDES 34 krajín. Bola to najväčšia spoločná akcia Europolu zameraná na odhaľovanie organizovaného zločinu. Nechýbala ani Slovenská republika. Ministerstvo vnútra do operácie ARCHIMEDES zapojilo policajné zložky, odborníkov v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi a expertov z prevencie kriminality.

Slovenská polícia sa z celkovo deviatich priorít akcie ARCHIMEDES zapojila do štyroch: počítačovej kriminality súvisiacej s online zneužívaním detí, obchodovania s ľuďmi, nelegálnej migrácie a syntetických drog. Policajný zbor SR vykonal v tejto súvislosti viacero opatrení na letiskách a železničných staniciach. Slovenskí policajti sa tak zúčastnili najväčšej doposiaľ organizovanej operácie proti organizovanému zločinu v Európskej únii.

V dňoch 16. a 18. 9. 2014 sme zorganizovali preventívnu akciu v odletovej hale na bratislavskom letisku, zameranú na pracovné vykorisťovanie. Pre návštevníkov sme pripravili informačný stánok. Cieľovou skupinou boli najmä cestujúci do Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a Írskej republiky, pretože tieto krajiny sú často cieľovou destináciou slovenských občanov, ktorí sa stávajú obeťami zločinov obchodovania s ľuďmi.

Archimedes - preventívna akcia na letisku zameraná na pracovné vykorisťovanie

Pracovníci Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi i OPK vysvetľovali cestujúcim prichádzajúcim k bezpečnostnej kontrole na letisku nástrahy v oblasti nútenej práce a informovali tiež o rizikách spojených s cestovaním do zahraničia.

Archimedes - preventívna akcia na letisku zameraná na pracovné vykorisťovanie

Cestujúcim sme rozdávali letáky s informáciami o obchodovaní s ľuďmi i kontaktmi na pomáhajúce organizácie a veľvyslanectvá SR v cieľových krajinách a telefónnym číslom na národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818, ktorá je dostupná aj zo zahraničia. Hlbší záujem sme zaregistrovali najmä zo strany ľudí, ktorí odlietali za prácou.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby