Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. máj 2024, štvrtok
 

Do Slovinska zápasiaceho s vlnou migrantov odišli pomáhať slovenskí policajti

06. 11. 2015

slovinsko2

Slovensko pomôže Slovinsku, ktoré čelí silnej migračnej vlne, vyslaním policajnej hliadky. Do  Slovinska sme 6. novembra  2015 vyslali  20 príslušníkov Policajného zboru, ktorých úlohou bude hliadková činnosť na slovinsko-chorvátskej hranici,  ako aj udržanie verejného poriadku vo vnútrozemí v súvislosti s migračnou krízou. Informovali o tom predseda vlády SR Robert Fico, podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák a prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

 Informáciu o vyslaní policajtov vzala na vedomie vláda na svojom rokovaní 3. novembra 2015. .

Slovenskí policajti budú slúžiť v spoločných zmiešaných hliadkach. Slovenská strana zabezpečila pre nich výstroj a výzbroj, ako aj zariadenia na nočné videnie a motorové vozidlá. Slovinská strana zabezpečí stravu, ubytovanie a zdravotnú starostlivosť. Slovenskí policajti budú poučení ohľadne legislatívy vzťahujúcej sa k právam a povinnostiam policajta na území Slovinska.

Predseda vlády povedal, že je to misia zatiaľ na mesiac, avšak očakáva, že bude záujem o jej predĺženie.

Slovensko rozhodnutím vyslať príslušníkov PZ do Slovinska vyhovelo žiadosti slovinskej strany o výpomoc v súvislosti s migračnou krízou. Ide o prejav solidarity zo strany Slovenskej republiky.

"Naši policajti v zahraničí nebudú chrániť len záujmy Slovinska alebo Maďarska, ale samozrejme tam budú reprezentovať aj záujmy Slovenska v tom, aby sa nelegálna migrácia nešírila ďalej do Európy," povedal minister vnútra SR.

 Slovensko už skôr vyhovelo žiadosti Maďarska a poslalo do tejto krajiny 50 policajtov, ktorí pomáhajú s ochranou maďarsko-srbskej hranice, teda vonkajšej hranice EÚ. Podľa ministra vnútra má slovenská polícia v súčasnosti najväčšie zahraničné  misie vo svojej histórii. "Pokiaľ by iné krajiny povedali, že potrebujú pomoc, tak sme pripravení pomôcť," povedal Robert Fico.

Vláda SR okrem toho 3. novembra 2015 rozhodla o navýšení počtu príslušníkov Policajného zboru o 320 miest a zamestnancov Ministerstva vnútra SR o 20 miest.

Pôjde o vytvorenie zahraničnej policajnej jednotky na ochranu vonkajšej schengenskej hranice EÚ v počte 300 policajtov. „V priebehu 24 hodín budú pripravení kedykoľvek byť stiahnutí zo svojich originálnych postov v hraničných oddeleniach Policajného zboru a ďalších útvarov na to, aby mohli vycestovať na riešení krízových situácií do zahraničia,“ povedal minister vnútra SR.

O ďalších dvadsať policajtov bude posilnený Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Rovnako sa o 20 zamestnancov posilní Migračný úrad Ministerstva vnútra SR.

Potreba posilnenia personálnych kapacít rezortu vnútra súvisí s aktuálnym vývojom migračných tokov v európskom priestore, plnením medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky v oblasti uplatňovania migračnej politiky, ako aj koordinovaným prijímaním príslušných bezpečnostných opatrení.