Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Dopravno-bezpečnostná akcia zameraná na autobusy

25. 07. 2011

nehoda

Od dnes (25. júla) do konca týždňa (31. júla) prebehne na slovenských cestách ďalšia dopravno-bezpečnostná akcia medzinárodnej stavovskej organizácie TISPOL. TISPOL združuje služby dopravnej polície európskych štátov. Júlová týždňová dopravno-bezpečnostná akcia je zameraná na vodičov a cestujúcich v autobusoch a na dodržiavanie rýchlosti jazdy. Do celoeurópskej dopravno-bezpečnostnej akcie sa zapoja policajti na celom území Slovenska.

Počas letnej turistickej sezóny je na cestách vyšší pohyb domácich a zahraničných turistov. Každoročne tak dochádza k zvýšeniu bezpečnostných rizík v cestnej premávke. Cieľom dopravno-bezpečnostnej akcie je pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, predovšetkým na úsekoch s najväčšou nehodovosťou. Ale nie len na týchto úsekoch budú policajti kontrolovať či vodiči majú vodičské oprávnenie viesť autobus, či nepožili alkohol za volantom alebo inú látku znižujúcu ich schopnosť jazdy. Rovnako sa zameriame aj na ďalšie povinnosti vodičov autobusov ako aj na dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti a podmienok pri preprave osôb a nákladu. Kontrolovať budeme aj používanie bezpečnostných pásov cestujúcimi. Osoba sediaca na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom alebo iným zadržiavacím zariadením je totiž povinná ho použiť. Vodiči autobusov za prvý polrok tohto roka zavinili 45 dopravných nehôd, pri ktorých vyhasli dva ľudské životy. Pri týchto nehodách sa ťažko zranili tri osoby a ľahké poranenia utrpelo 29 ľudí. Alkohol však u žiadneho vodiča autobusu zistený nebol. Slovenskí dopravní policajti sa však u účastníkov cestnej premávky zamerajú na všetky priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Rovnako aj na vodičov, ktorí hrubým spôsobom porušujú dopravné predpisy a svojou jazdou ohrozujú iných účastníkov na cestách.

V poslednom období nehodovosť na našich cestách klesá. K dnešnému dátumu (25. júla 2011) od začiatku tohto roku polícia zaznamenala 8.321 dopravných nehôd, čo je o 3.565 nehôd menej ako v rovnakom období v minulom roku. Polícia od začiatku roka eviduje 3.156 ľahko zranených, čo je o 504 menej ako v rovnakom období v minulom roku. Menej o 113 je aj ťažko zranených, teda 575 ľudí. Pri dopravných nehodách bolo 171 osôb usmrtených, čo je o jeden ľudský život menej ako v rovnakom období minulého roku. Polícia bude aj v budúcnosti organizovať dopravno-bezpečnostné akcie, aby pozitívne ovplyvňovala bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a pomáhala znižovať nehodovosť, zranenia a úmrtnosť na cestách.