Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 4. október 2022, utorok
 

Dopravno-preventívna akcia Biela palica 15. október 2010

14. 10. 2010

dopravni policajti v sluzobnom aute

Počas Svetového dňa bielej palice  - v piatok 15. októbra - polícia  v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska organizuje dopravno-preventívnu akciu. Akciu pre celé Slovensko vyhlásil viceprezident Policajného zboru plk. JUDr. Ľubomír Ábel. „Cieľom akcie je ozrejmiť účastníkom cestnej premávky, najmä vodičom funkciu bielej slepeckej palice. Polícia bude na miestach prechodov pre chodcov monitorovať reakcie vodičov na chodcov so slepeckou palicou. Dopravným policajtom budú v tento deň asistovať chodci so zrakovým postihnutím. Autá, ktoré na chodcov nezareagujú budú políciou preventívne zastavené. Zámerom nie je vyberanie blokových pokút, ale znížiť nehodovosť a úmrtnosť na cestách," povedal viceprezident plk. JUDr. Ľubomír Ábel.

Podľa zákona sú vodiči povinní dbať na zvýšenú opatrnosť voči chodcom, cyklistom, deťom, ako aj osobám, ktoré používajú bielu palicu. Biela palica nevidiacich a slabozrakých ľudí je na priechodoch pre chodcov znamením, že vodič musí zastaviť. Je dôležité, aby si vodiči uvedomili, že nejde len o bezpečnosť chodcov, ale aj o bezpečnosť samotných vodičov. Vodiči by mali vždy zvýšiť pozornosť najmä na miestach blízko priechodov a zastávok MHD. Situáciu v okolí treba včas predvídať a pohotovo reagovať. V blízkosti zaparkovaných áut je lepšie spomaliť, pretože je veľký predpoklad, že spoza nich niekto vybehne.

Zrazenie chodca s motorovým vozidlom končí takmer vždy zranením chodca, a to buď ľahším, ťažším alebo žiaľ až jeho usmrtením. Veľký podiel viny na tom majú predovšetkým vodiči motorových vozidiel, ich neohľaduplnosť, slabá predvídavosť, agresivita a hazardný spôsob jazdy. Minulý rok zomrelo na našich cestách 37 chodcov, do konca septembra tohto roka to bolo až 29 osôb. Preto chce polícia aj formou prevencie poukázať na to, že zvýšenou opatrnosťou, predvídavosťou a ohľaduplnosťou sa dá naozaj zabrániť mnohým tragédiám.

Odporúčame všetkým chodcom, aby používali reflexné prvky na oblečení. Je dôležité, aby vás na cestách bolo vidieť. A samozrejme treba prechádzať cez cestu na miestach na to určených.

Táto akcia sa uskutoční v čase od 09.00 do 11.00 hodiny vo všetkých krajoch Slovenska. Najčastejšie stretnú vodiči policajtov na priechodoch pre chodcov. V Bratislave to bude pred nemocnicou v Ružinove a na Vajnorskej – Nobelovej ulici. V Trnave na Spartakovskej a Zelenečskej ulici. V Trenčianskom kraji sa do akcie zapoja mestá Trenčín, Bánovce, Partizánske, Považská Bystrica, Púchov, Myjava. V Nitre na Hviezdoslavovej ulici, v Banskej Bystrici na Námestí Slobody a v Žiline na ulici Vysokoškolákov a Hlinskej. V Prešovskom kraji sa do akcie zapoja štyri mestá: Prešov, Humenné, Svidník a Levoča. V Košiciach to budú sídliská KVP a Nad jazerom.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby