Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

Europol Roadshow na Slovensku

19. 11. 2013

znak PZ SR

V dňoch 19. - 20. novembra 2013 Národná ústredňa Europol v spolupráci s centrálou Europolu v Haagu zorganizovala po prvý krát na Slovensku seminár  Europol Roadshow. Prvý deň celoslovenského podujatia na Akadémii PZ v Bratislave otvorili spoločne prezident Policajného zboru PZ gen. PaeDr. Tibor Gašpar, riaditeľ  Kriminálneho úradu finančnej správy pplk. Ing. Jozef Luterán a zástupca riaditeľa Europolu Oldřich Martinů.

Prezident Policajného zboru vo svojom príspevku zdôraznil, že Europol sa od svojho vzniku v roku 1994 stal významným centrom pre podporu policajných a justičných orgánov Európskej únie poskytovaním platformy na výmenu a analýzu operatívnych a spravodajských informácií o trestnej činnosti. Zástupca riaditeľa Europolu podčiarkol základný spoločný cieľ členských štátov a Europolu - rýchla a účinná podpora pre policajtov a colníkov pri vyšetrovaní tých najzávažnejších medzinárodných prípadov.

Experti Europolu vo svojich prezentáciách pre 171 účastníkov z celého Slovenska informovali o produktoch a službách Europolu, o analytických kapacitách a informačných systémoch Europolu, o možnostiach medzinárodnej policajnej spolupráce prostredníctvom Europolu. Samostatná prezentácia bola zameraná na Národnú ústredňu Europol v Bratislave a Styčný úrad Slovenskej republiky v Haagu.  Národná ústredňa Europol vznikla v roku 2001 ako jediný styčný orgán medzi Europolom, členskými štátmi a slovenskými policajnými a colnými orgánmi. Cez tieto špecializované pracoviská sa vymieňajú informácie, napĺňajú analytické pracovné súbory a Informačný systém Europolu, organizujú operatívne mítingy a  koordinuje podpora pre vyšetrovacie tímy.

Rokovaním štyroch expertných skupín pokračoval seminár Europol Roadshow v druhý rokovací deň. Pre 109 príslušníkov Policajného zboru, ako aj pracovníkov Kriminálneho úradu finančnej správy bola vytvorená jedinečná príležitosť pre výmenu najnovších informácií v oblastiach zameraných   na boj proti podvodom s DPH, nelegálnej migrácii a obchodovaniu s ľuďmi, boj proti terorizmu a počítačovej kriminalite. Prezentácie zástupcov Generálnej prokuratúry SR významnou mierou prispeli k zefektívneniu medzinárodnej spolupráce v oblasti spoločných vyšetrovacích tímov. Účasť expertov Europolu z rôznych európskych krajín (Slovenská republika, Česká republika, Taliansko, Poľská republika a Nemecko) bola dôkazom, že len spoločným postupom môžeme eliminovať hrozby  závažnej a organizovanej trestnej činnosti v Európe.

Zástupca riaditeľa Europolu Oldřich Martinů sa počas svojej návštevy na Slovensku stretol na bilaterálnych rokovaniach s podpredsedom vlády a ministrom vnútra Slovenskej republiky Róbertom Kaliňákom a prezidentom Policajného zboru SR gen. Tiborom Gašparom. Témami rokovaní boli posilnenie spolupráce polície SR s Europolom, návrh nového rozhodnutia Rady  o Europole a príprava slovenskej polície na predsedníctvo SR v EÚ.