Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Finančná polícia Úradu boja proti organizovanej kriminalite prekazila 3 miliónový úverový podvod

10. 03. 2011

logo 3

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil z trestného činu úverového podvodu v štádiu pokusu päť osôb. Podnikatelia chceli od banky podvodne získať úver 3 milióny eur. Úrad boja proti organizovanej kriminalite svojím rýchlym konaním banke tieto peniaze zachránil. Obvineným hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Stíhaní sú na slobode.

Loránt K., Juraj N., Ľuboš H., Tomáš I. a Ladislav M. ako organizovaná skupina, v mene spoločnosti so sídlom v Bratislave, požiadali banku o úver vo výške 3 milióny eur. Podnikatelia spoločne, plánovite a koordinovane od augusta minulého roka postupne predkladali banke podklady slúžiace na schválenie tohto úveru. Predstierali kúpu nehnuteľnosti, ktorá sa nachádzala v trnavskom okrese. Jej jediným majiteľom bol podľa dokumentácie hlavný organizátor Loránt K. Banke prezentovaná podnikateľská činnosť spoločnosti bola rozsiahla, od prenájmu zariadení, cez montovanie žalúzií, poradenskú činnosť až po krajčírske práce. Podnikatelia sa však banke preukazovali fiktívnymi obchodnými vzťahmi a upraveným daňovým priznaním spoločnosti. Tieto dokumenty mali preukázať ich schopnosť úver splatiť. Bratislavská spoločnosť však reálne nevykazovala žiadnu obchodnú činnosť už od februára minulého roka.

Finančná polícia Úradu boja proti organizovanej kriminalite operatívno-pátracou činnosťou zistila, že osoby nebudú a nie sú schopné tento úver splácať. Polícia zasiahla, zorganizovala akciu a zabránila vyplateniu finančných prostriedkov banky. Súkromnej spoločnosti, banke, tak zachránili 3 milióny eur, ktoré by boli úverovým podvodom nenávratné. Počas akcie vykonali šesť domových prehliadok a sedem prehliadok iných priestorov na území bratislavského regiónu. Zaistili dôkazový materiál v podobe výpočtovej techniky, pamäťové médiá a rôzne účtovné doklady spoločností. Dôkazy z oblasti ekonomiky deklarovali fiktívne obchodné vzťahy, zmluvy a objednávky.

Na základe dôkaznej situácie vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil z úverového podvodu v štádiu pokusu päť osôb, Loránta K. (39) z Bratislavy, Juraja N. (44) zo Štúrova, Ľuboša H. (46) z Trnavy, Tomáša I. (32) z okresu Senec a Ladislava M. (50) z Komárna. Všetkým hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Stíhaní sú na slobode.