Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Hranicu s Ukrajinou možno uzavrieme, na červený zoznam pribudne Česká republika

11. 09. 2020

chlapec-rusko-interier

Slovensko by mohlo uzavrieť svoju hranicu s Ukrajinou. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu. Po rokovaní Pandemickej komisie vlády SR v piatok 11. septembra 2020  to avizoval minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že toto opatrenie navrhne ústrednému krízovému štábu SR.

 

Na zoznam takzvaných červených krajín pribudne ČeskoMedzi krajiny s nepriaznivou prognózou sa zaradia Rakúsko a Maďarsko.

A naopak, novými menej rizikovými krajinami budú Švédsko, Bulharsko a Kanada.

Rúška v školách

Študenti tiež majú nosiť rúška v škole minimálne do konca septembra. 
Minister zdravotníctva Marek Krajčí priblížil, že povinnosť nosiť rúška aj v školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách by sa mala predĺžiť minimálne do konca septembra 2020. V školách na prvom stupni bude nosenie rúšok vysoko odporúčané.

Podmienky pre organizovanie hromadných podujatí sa majú opäť sprísniť

Opatrenia sa dotknú aj hromadných podujatí. V exteriéri sa ich v zelených okresoch bude môcť zúčastniť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. V oranžových a červených okresoch budú môcť mať exteriérové podujatia 100 a interiérové 50 účastníkov. 

Účasť na svadbách sa má obmedziť na 30 ľudí. Minister zdravotníctva poukázal na fakt, že viacero lokálnych ohnísk nákaz sa objavilo práve na rodinných oslavách. "Ak už teda organizovať svadbu, tak naozaj len v okruhu najbližších príbuzných," apeloval. Upozornil, že od 1. októbra sa v rámci zníženia možného počtu účastníkov podujatí obmedzí aj počet ľudí na svadbe, bude ich môcť byť maximálne 30.

Prísnejšie opatrenia budú platiť aj v prípade podmienok pre športové kempy. "Ich účastníci budú musieť disponovať negatívnym testom nie starším ako 96 hodín, nesmú prejavovať príznaky respiračného ochorenia. Osoby v športovom kempe takisto budú musieť dodržiavať počas konania spoločnú izoláciu," oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Zonácie okresov

Na zoznam červených zón budú patriť celý okres Bratislava a okresy Nitra, Michalovce, Tvrdošín a Stará Ľubovňa.

Na zoznam oranžových okresov patria Malacky, Pezinok, Senec, Nové Zámky, Šaľa, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Sabinov, Prešov a Vranov nad Topľou.


Pandemická komisia vlády SR odporúča zákaz návštev v domovoch sociálnej starostlivosti v červených a oranžových okresoch Slovenska. Rovnako odporúča neorganizovať v týchto oblastiach rodinné oslavy. Seniorom tiež odporúča nechať sa očkovať proti chrípke a pneumokokovým ochoreniam.

 Zdroj: TASR