Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. september 2021, štvrtok
 

Každá žena sa môže stať obeťou trestného činu, buďte preto opatrné a pripravené

31. 05. 2011

strach

Nastalo obdobie leta a ľudia sa začali viac venovať aktivitám vonku. Polícia preto upozorňuje na rôzne riziká a nebezpečenstvá, ktoré môžu číhať najmä na ženy. Ženy bývajú ľahkou korisťou pre asociálov a násilníkov. Viac ako polovicu minuloročných prípadov znásilnenia riešila polícia v období od mája do septembra. Najčastejšími obeťami tohto trestného činu sú ženy vo veku od 18 do 30 rokov. Násilník si nevyberá ani podľa veku ani podľa vzhľadu, ale podľa situácie.

Preventívne rady

Najčastejšie dochádza k trestným činom najmä v noci, keď je páchateľ „chránený“ tmou. Najlepšou prevenciou je preto vyhýbať sa rizikovým miestam. Vyhýbať sa miestam, kde nie sú ľudia, podozrivým tmavým uličkám, opusteným garážam, opusteným podchodom, kde by sa mohli nachádzať asociáli. Nebezpečné miesta sú aj odľahlé uličky, parky a lesíky, kde sa v určitom čase, napríklad skoro ráno, pohybuje málo ľudí.

Ak nie je možné si zariadiť aktivity tak, aby boli v priebehu dňa, určite je bezpečnejšie ísť v sprievode, dohodnúť sa s partnerom, aby Vás vyzdvihol alebo počkal na dohodnutom mieste. Snažte sa si svoje aktivity plánovať v sprievode viacerých ľudí. Ak jazdíte autom je bezpečnejšie byť v ňom zamknutá, či už keď stojíte na križovatke alebo na parkovisku. Často sa stáva, že ženy si idú napríklad zabehať samy, v odľahlých miestach a pritom počúvajú len hudbu. Je to najjednoduchšia situácia, kedy Vás môže nebezpečný páchateľ ľahko zatiahnuť a znásilniť alebo sexuálne zneužiť.

 

Obrana

Neexistuje univerzálna rada akým spôsobom sa brániť. Každá žena by mala mať však osvojené bezpečnostné návyky. Všetko závisí od osobnosti človeka, každý človek zareaguje vo vyhrotenej situácii inak. Každá žena by si však mala uvedomiť, že aj ona môže byť obeťou trestného činu. Treba si v hlave premyslieť, čo by urobila. Keď už prehliadneme preventívne rady a žena sa dostane do nebezpečnej situácie, nemala by strácať rozvahu. Ak sa nedá utiecť alebo inak sa vyhnúť konfliktu, môžete napr. použiť svoju kabelku a brániť sa ňou, ak v nej máte obranný sprej, nebojte sa ho použiť. Tu je veľmi dôležité si zapamätať čo najviac o páchateľovi, popísať postavu, oblečenie a hlavne si zapamätať črty tváre, niečo čo je na ňom neobvyklé: jazva, materské znamienko, tetovanie... Ak príde k trestnému činu, treba sa čo najskôr obrátiť na políciu, telefonicky na čísle 158 alebo osobne na ktoromkoľvek policajnom útvare.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby