Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 4. december 2021, sobota
 

Každý 27. cestujúci nepoužil bezpečnostný pás

19. 03. 2013

znak PZ SR

Počas minulého týždňa (11. – 17.3.2013) sa dopravná polícia v celej Európe, teda aj na Slovensku zamerala najmä na bezpečnosť cestujúcich vo vozidlách. Počas dopravno-bezpečnostnej akcie medzinárodnej organizácie TISPOL (združujúcej dopravné polície) kontrolovala predovšetkým používanie bezpečnostných pásov vrátane autosedačiek pri preprave detí. Bezpečnostné zadržiavacie zariadenia na slovenských cestách nepoužila takmer tretina kontrolovaných osôb.

Bezpečnostné pásy sú dnes už štandardnou výbavou každého sedadla vo vozidlách. Vybavené sú nimi aj modernejšie autobusy, čo  bez pochýb prispieva k bezpečnosti cestujúcich. Jedinou podmienkou je aj ich používanie. Pri preprave detí chránia najmenších pasažierov správne používané schválené typy autosedačiek.

Počas minulotýždňovej dopravno-bezpečnostnej akcie sa však našli aj takí, ktorí pásy nepoužili. Tento nedostatok policajti zistili u 768 z celkovo 21.295 skontrolovaných osôb. Najčastejšie sa pasažieri nepripútali na predných sedadlách, až v 676 prípadoch. Zvyšných 92 osôb nepoužilo pásy na zadných sedadlách napriek tomu, že nimi boli vybavené.

Policajti počas akcie na cestách odhalili aj iné porušenia pravidiel cestnej premávky. Museli tak riešiť ďalších viac ako 7 tisíc priestupkov (7.213). Okrem nich odhalili aj niekoľko trestných činov. Osem z nich sa týkalo jazdy pod vplyvom alkoholu nad jedno promile a v troch prípadoch vodiči jazdili napriek zákazu, čím marili úradné rozhodnutie.

Každý 27. účastník cestnej premávky napriek upozorneniam polície a kontrolám pásy nepoužil. Preto polícia aj do budúcna bude organizovať dopravno-bezpečnostné akcie s cieľom pozitívne ovplyvniť bezpečnosť na cestách.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby