Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Kontrolní technici vydávali osvedčenia nebezpečným vozidlám

21. 06. 2012

stk

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil dvoch kontrolných technikov Stanice technickej kontroly z korupcie. Za úplatok mali vydať viaceré osvedčenia vozidlám, ktoré na ich vydanie nespĺňali podmienky. Technici teraz čelia obvineniu z prijímania úplatku, za čo im v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody od troch do ôsmych rokov. Stíhaní sú na slobode.

Príslušníci Úradu boja proti korupcii vlastnou činnosťou zistili na stanici technickej kontroly v Bratislavskom kraji, že dvaja kontrolní technici účtovali okrem úradných poplatkov aj „poplatky“ navyše. Za úplatky D. D. (45) a J. O. (37) vydávali osvedčenia o technickej a emisnej kontrole vozidlám, ktoré nespĺňali podmienky na ich vydanie. Obvinený D. D. mal prijať úplatok 27 eur za to, že vydal osvedčenie o technickej kontrole vozidlu, ktoré pri kontrole vykazovalo chyby. Podobne mal prijať úplatok vo výške 30 eur aj J. O. za vydanie osvedčenia o emisnej a technickej kontrole. Osvedčenie vydal vozidlu, ktorého stav vylučoval premávku na pozemných komunikáciách. V oboch prípadoch však mali byť vozidlá zaradené do kategórie nebezpečných vozidiel a osvedčenia technici nemali vydať. Obvinení nielenže sa neoprávnene úplatkami obohacovali, svojím konaním zároveň ohrozovali bezpečnosť cestnej premávky.

Technické kontroly vozidla majú vplyv na bezpečnosť a nehodovosť na cestách. Vodiči majú zákonnú povinnosť pravidelnej technickej kontroly. Bez prehliadky a posúdenia technického stavu vozidla, teda potvrdenia Stanice technickej kontroly (STK), nie je vozidlo spôsobilé na jazdu na pozemných komunikáciách. Stanica technickej kontroly ročne vykoná niekoľko stoviek technických a emisných kontrol na vozidlách. Technická porucha vozidla je tiež jednou z hlavných príčin dopravných nehôd. V tomto roku polícia eviduje 32 dopravných nehôd pre zlý technický stav vozidla. Ťažko sa zranila jedna osoba deväť ľahko. V minulom roku polícia eviduje 66 dopravných nehôd, ktorých príčinou bola technická porucha. Päť osôb sa pri nich zranilo ťažko, 30 utrpelo ľahké zranenia.