Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Kontrolní technici za úplatky púšťali na cesty nebezpečné vozidlá

14. 12. 2010

euro

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil z trestného činu prijímania úplatku troch zamestnancov Stanice technickej kontroly vozidiel. Obvinení žiadali a prijímali úplatky za vydanie potvrdenia STK vozidlám, ktoré nespĺňali podmienky. Za auto si v priemere vypýtali 25 eur. Hrozí im trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Stíhaní sú na slobode.

Vodiči majú zákonnú povinnosť pravidelnej technickej kontroly. Bez prehliadky a posúdenia technického stavu vozidla, teda potvrdenia STK, nie je vozidlo spôsobilé na jazdu na pozemných komunikáciách. Stanica technickej kontroly ročne vykoná niekoľko stoviek technických a emisných kontrol na vozidlách.

Traja kontrolní technici v bratislavskom kraji vydávali potvrdenia STK za úplatky. Uznávali kontrolu s negatívnym výsledkom aj na takých autách, ktoré zjavne nespĺňali podmienky. Za vykonané úkony zákazník zaplatil kontrolórovi úradné poplatky a navyše úplatok. V priemere za 25 eur vydávali potvrdenie o spôsobilosti na jazdu nebezpečným vozidlám. Vykázali ich ako spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách aj napriek viacerým nebezpečným chybám, ktoré môžu mať za následok dopranú nehodu.

Technické kontroly vozidla majú vplyv na bezpečnosť a nehodovosť na cestách. Jednou z hlavných príčin dopravných nehôd je práve technická porucha vozidla. V tomto roku polícia eviduje až 111 dopravných nehôd pre zlý technický stav vozidla.

Polícia prípad korupcie zistila vlastnou operatívnou činnosťou. Z trestného činu prijímania úplatku vyšetrovateľ obvinil 31-ročného Petra M., 40-ročného Miroslava L. a 39-ročného Miloša K. Obvinení nielenže sa neoprávnene úplatkami obohacovali, svojím konaním zároveň ohrozovali bezpečnosť cestnej premávky. Hrozí im za to trest odňatia slobody od troch do osem rokov. Stíhaní sú na slobode.