Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 31. júl 2021, sobota
 

Kontrolný technik za úplatky púšťal na cesty nebezpečné vozidlá

04. 04. 2011

euro

Polícia na východnom Slovensku zistila život ohrozujúcu korupciu. Pri kontrolách vykonávaných Stanicou technickej kontroly vozidiel jej zamestnanec žiadal a prijímal úplatky za vydanie potvrdenia STK vozidlám bez toho, že by ich v skutočnosti videl a skontroloval. Technické kontroly vozidla majú vplyv na bezpečnosť a nehodovosť na cestách. Za osobné auto si v priemere vypýtal 50 eur. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii ho obvinil z trestného činu prijímania úplatku, a za podplácanie jeho zákazníka. Zamestnancovi STK hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov, zákazníkovi šesť mesiacov až tri roky. Stíhaní sú na slobode.

Vodiči majú zákonnú povinnosť pravidelnej technickej kontroly. Bez prehliadky a posúdenia technického stavu vozidla, teda potvrdenia STK, nie je vozidlo spôsobilé na jazdu na pozemných komunikáciách. Stanica technickej kontroly ročne vykoná niekoľko stoviek technických a emisných kontrol na vozidlách.

Podľa policajných informácií kontrolný technik v okrese Snina vydával potvrdenia STK za úplatky. Uznával kontrolu s negatívnym výsledkom na autách bez reálnej kontroly a vyhodnotenia stavu vozidla. Za vykonané úkony zákazník zaplatil kontrolórovi úradné poplatky a navyše úplatok. V priemere za 50 eur mal zákazník dostať potvrdenie o spôsobilosti motorového vozidla na jazdu.

Technik je tak podozrivý, že vykazoval autá ako spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách aj napriek nebezpečným chybám, ktoré môžu mať za následok dopranú nehodu. Technické kontroly vozidla majú vplyv na bezpečnosť a nehodovosť na cestách. Jednou z hlavných príčin dopravných nehôd je práve technická porucha vozidla. Za minulý rok polícia eviduje až 114 dopravných nehôd pre zlý technický stav vozidla.

Polícia prípad korupcie zistila vlastnou operatívnou činnosťou. Z trestného činu prijímania úplatku vyšetrovateľ obvinil 40-ročného Jozefa H. a z podplácania 37-ročného Jozefa K. Jozefovi H. hrozí trest odňatia slobody od troch do osem rokov a Jozefovi K. šesť mesiacov až tri roky. Stíhaní sú na slobode. Nie je vylúčené, že po vyhodnotení dôkazov, sa zvýši počet obvinených osôb z trestného činu podplácania.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby