Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. apríl 2024, štvrtok
 

Kontroly na hraniciach s Maďarskom potrvajú do 22. januára 2023

06. 12. 2023

logo Policajného zboru SR

Návrh na predĺženie dočasných kontrol na vnútorných hraniciach s Maďarskom o ďalších 30 dní, čiže do 22. januára 2024, predložil na rokovanie vlády minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok v stredu 6. decembra 2023. Dôvodom je dlhodobo nepriaznivá situácia s nelegálnou migráciou v Európskej únii, a teda aj na území Slovenskej republiky, ako aj novovzniknuté riziká v súvislosti s konfliktom v Izraeli, ktoré môžu iniciovať ďalšie migračné vlny.

Slovensko pristúpiulo k dočasným kontrolám na maďarskej hranici už 5. októbra. Rovnaké opatrenia urobilo viacero štátov Európskej únie: Česká republika, Poľská republika, Rakúska republika, Spolková republika Nemecko, Slovinská republika, Talianska republika, Dánske kráľovstvo či  Švédské kráľovstvo. Rovnako Nórske kráľovstvo. Niektoré štáty majú zavedené kontroly svojich vnútorných hraníc až do 11. mája 2024.

Zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach spolu s obdobnými opatreniami susedných štátov má aj preventívny charakter. Aj keď sa počet nelegálnych migrantov na našom území výrazne znížil, je potrebné aj naďalej kontrolovať vnútornú hranicu s Maďarskom, ktorá je vstupnou bránou pre nelegálnych migrantov. V prípade okamžitého skončenia kontroly vnútornej hranice Slovenska s Maďarskom možno predpokladať kumulovanie väčšieho počtu nelegálnych migrantov na našom území, čo v spojení aj s potrebou viazať početné sily a prostriedky Policajného zboru na riešenie nelegálnej migrácie môže spôsobiť ohrozenie bezpečnosti Slovenskej republiky.

Výsledkom zavedených kontrol na vnútornej hranici Slovenskej republiky s Maďarskom je výrazné zníženie počtu nelegálnych migrantov. Za mesiac november bolo zadržaných už len 34 osôb, zatiaľ čo v mesiaci október to bolo 6 809 osôb. Kontroly sa budú vykonávať rovnako ako doteraz, kontinuálne po celej dĺžke vnútornej hranice Slovenskej republiky s Maďarskom flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti na vývoji bezpečnostnej situácie,“ povedal minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.

Návrh nariadenia vlády je v súlade s článkom 25 ods. 3 Kódexu schengenských hraníc.

Prečítajte si tiež: