Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. júl 2024, štvrtok
 

Kontroly na hraniciach s Maďarskom potrvajú do 3. novembra

11. 10. 2023

paragraf

Kontroly na hraniciach s Maďarskom sa predĺžia do 3. novembra 2023. Pôvodne mali trvať do  14. októbra.  Návrh nariadenia vlády, ktorým sa predlžuje dočasné obnovenie kontroly na vnútornej hranici Slovenskej republiky s Maďarskom, predložil v stredu 11. októbra 2023 na rokovanie kabinetu predseda vlády Ľudovít Ódor poverený riadením ministerstva vnútra.

Podľa § 13 ods. 1 zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov môže vláda Slovenskej republiky nariadením ustanoviť, že sa dočasne obnovuje kontrola hraníc na vnútorných hraniciach, a to v rozsahu a spôsobom, ktorý zodpovedá danej situácii.  

Opatrenie má pomôcť k zníženiu počtu nelegálnych migrantov, ktorí cez územie Slovenska iba tranzitujú do iných štátov Európskej únie. Kontroly sa budú vykonávať ako doteraz po celej dĺžke vnútornej hranice Slovenskej republiky s Maďarskom flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti od vývoja bezpečnostnej situácie. 

Dočasné kontroly spolu s obdobnými postupmi susedných štátov sú preventívnymi opatreniami. Od ich zavedenia 5. októbra 2023 zaznamenávame pokles nelegálnej migrácie z Maďarska: v 39. týždni 2023  bolo zaevidovaných 2496 nelegálnych migrantov a v 40. týždni 2023  nastal pokles v záchytoch nelegálnych migrantov na 1929 osôb.

Asistencia armády pri kontrolách ostáva v rovnakých intenciách ako dosiaľ, teda podľa požiadaviek Policajného zboru je pripravená vyčleniť do 500 vojakov denne.  Momentálne je denne vyčlenených približne 300 vojakov.
 Slovensko pristúpilo k dočasným kontrolám na hraniciach s Maďarskom po tom, ako k rovnakému kroku pristúpili Poľsko, Rakúsko a Česko.