Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Korupcia poškodzuje príjmy do štátneho rozpočtu

24. 09. 2010

euromoneyhouseObvodný lekár vystavoval za úplatok fiktívne potvrdenia o práceneschopnosti. V mnohých prípadoch išlo o živnostníkov, ktorí sa takýmto spôsobom vyhli plateniu vyšších odvodov do Sociálnej poisťovne. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil lekára z trestného činu prijímania úplatku. Obvinenému hrozí trest odňatia slobody až osem rokov.
Lekár minimálne v šiestich prípadoch vydal potvrdenie o práceneschopnosti zdravým návštevníkom ambulancie. Koncom letného obdobia ordináciu navštevovali najmä živnostníci, ktorí nemali pracovné zákazky. Živnostník, ktorý predloží Sociálnej poisťovni lekárske potvrdenie o práceneschopnosti neplatí odvody v príslušnom kalendárnom mesiaci. Ušetrí tak približne 145 eur. Zároveň má nárok na výplatu dávky z nemocenského poistenia, ktorá môže byť aj viac ako 250 eur. Lekár vystavoval fiktívne potvrdenia za úplatok, ktorého výška závisela od počtu dní PN-ky. Za jeden deň si spravidla vypýtal jedno euro. Lekár, tak prijímal úplatky a toto jeho konanie malo za následok znižovanie príjmov a súčasne zvyšovanie výdavkov štátneho rozpočtu prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Za fiktívne potvrdenia prijal v priemere od jedného pacienta niekoľko desiatok eur.
Úrad boja proti korupcii odhalil korupčné správanie lekára a obvinil ho z trestného činu prijímania úplatku. Vyšetrovateľ spracoval návrh na jeho vzatie do väzby. Lekárovi hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov. V prípade osôb, ktoré úplatky lekárovi dali, prebiehajú procesné úkony.