Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Krízový štáb prijal nové opatrenia týkajúce sa výnimiek z karantény, zdravotníkov pracujúcich v Čechách a pendlerov

18. 04. 2020

matovic-mikas

Pendleri sa budú musieť po novom od 1. mája pri každom vstupe do SR preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19, ktorý nesmie byť starší ako 30 dní. V piatok 17. apríla 2020  o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Nové karanténne opatrenia začnú platiť od 20. apríla.


      

  • Do zoznamu výnimiek z povinnej karantény sa dostali zdravotnícki pracovníci s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktorí pracujú v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravskosliezskom, Olomouckom kraji v Českej republike. Podmienkou je potvrdenie od zamestnávateľa a negatívny test na COVID-19, nie starší ako 48 hodín. Tzv. pendleri sa musia od 1. mája preukázať negatívnym testom nie starším ako 30 dní.
    Potvrdenie od zamestnávateľa bude potrebné predložiť na hraničnom priechode pri vstupe na územie Slovenska. Toto trojjazyčné potvrdenie odporúčame stiahnuť a vyplniť už teraz a začať ho používať čo najskôr, napriek tomu, že do 23. apríla sa ešte stále stačí preukázať potvrdením od zamestnávateľa, potvrdením o výkone práce alebo pracovnou zmluvou s uvedením miesta výkonu práce, zamestnanca a zamestnávateľa. Vďaka tomu sa celý proces zjednoduší a urýchli  to prekračovanie hraničných priechodov.

 

  • Osoby, ktoré majú výnimku z povinnosti absolvovať po príchode zo zahraničia karanténu v zariadeniach určených štátom, majú po novom doložiť potvrdenie od lekára. Ide napríklad o tehotné ženy či osoby s obmedzenou schopnosťou orientácie a pohybu. Zároveň musia predložiť v dvoch vyhotoveniach aj výsledok negatívneho testu na ochorenie COVID-19, ktoré nie je staršie ako 48 hodín. "Ak tieto dve podmienky splnia, nejdú do štátnej karantény, ale do domácej izolácie," vysvetlil hlavný hygienik Ján Mikas.

 

  • Do zoznamu výnimiek z povinnej karantény boli doplnení vodiči nákladnej dopravy, posádky lodnej dopravy či rušňovodiči, ktorí cestujú na územie SR inými spôsobmi dopravy. Predpokladá sa, že sa presúvajú do miesta, kde budú vykonávať nákladnú dopravu, pričom miesto začiatku dopravy sa nachádza na území Slovenskej republiky. Dané skutočnosti majú dokladovať potvrdením od zamestnávateľa.

 

  • Ďalšiu výnimku dostali osoby, ktoré vstupujú a opúšťajú SR s cieľom liečby vážnych zdravotných stavov, tranzit príslušníkov policajných zborov, prechádzajúcich cez územie SR na plnenie úloh vyplývajúcich z členstva v Európskej únii a príslušníci Ozbrojených síl SR a NATO. Na vykonanie tranzitu občanov členských štátov EÚ, navracajúcich sa domovskej krajiny bez zastavenia.

 

  • Ľudia, ktorí nemajú na Slovensku uzavretú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, majú o umiestnení do izolácie informovať lekára príslušného samosprávneho kraja.

  

Definícia tzv. pendlerov je v nariadení úradu verejného zdravotníctva spresnená. Vzdialenosť miesta práce, respektíve miesta bydliska od otvoreného hraničného priechodu je 30 kilometrov pozemnou cestou.

Aktualizované karanténne opatrenia nájdete na stránkach úradu verejného zdravotníctva.


 Premiér Igor Matovič  informoval, že rezort zahraničných vecí poveril prepracovať formulár pre tých, ktorí sa chcú vrátiť na Slovensko. Mali by sa nahlasovať 72 hodín vopred. "Ľudia, ktorí sa zaregistrujú a dodržia deň a čas a hraničný priechod, cez ktorý oznámili návrat na Slovensko, budú vybavení prednostne," vysvetlil Matovič.

Ministerstvo zdravotníctva má zabezpečiť zdravotnícku službu vo všetkých karanténnych centrách. Hlavný hygienik vypracuje presný manuál, ako zabezpečiť ochranu ľudí, ktorí sú v domovoch sociálnej služby.

Zdroj: MV, TASR