Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. september 2021, nedeľa
 

Kúpa ojazdeného auta v Rakúsku bude bezpečnejšia

11. 11. 2011

znak PZ web

Rakúsko, ako druhá krajina Európskej únie po Slovenskej republike, zaviedlo elektronický technický preukaz. Vďaka voľne stiahnuteľnej aplikácii na portále Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, si môžu Slováci pred kúpou vozidla v Rakúsku overiť údaje z technického preukazu kdekoľvek, ak majú k dispozícii internet a čítačku čipových kariet. Prezídium Policajného zboru zverejnilo na rezortnej webovej stránke (http://www.minv.sk/?vzory-dokladov-evidencia-vozidiel) aplikáciu, prostredníctvom ktorej je možné overiť údaje o vozidle nielen o slovenských, ale po zavedení elektronického technického preukazu, už aj rakúskych vozidlách.

Slovensko zaviedlo nové osvedčenia o evidencii vozidla s čipom vlani v júni, ako prvé v rámci Európskej únie. Za rok, od júna 2010 do konca júna 2011, ich bolo vydaných viac ako 632-tisíc kusov. A do 30.septembra tohto roka ich bolo vydaných viac ako 775 tisíc kusov. Od ich zavedenia zatiaľ nebol zaznamenaný ani jediný prípad falšovania či pozmeňovania údajov na tomto doklade. Elektronické technické preukazy sú vďaka smernici Európskej komisie vyrobené podľa rovnakých technických požiadaviek, a teda sú kompatibilné, a je možné ich elektronicky overovať v každej krajine, ktorá ich zaviedla. Očakávame, že po Rakúsku budú nasledovať aj ďalšie krajiny Európskej únie. Slováci, ktorí kupujú motorové vozidlo v susednom Rakúsku si odteraz môžu overiť údaje o vozidle priamo na mieste, u kupca. K overeniu vozidla potrebujú mať iba počítač s nainštalovanou aplikáciou a napojenú bežnú čítačku čipových kariet, ktorá prečíta údaje o vozidle zaznačené na elektronickom technickom preukaze kupovaného auta. Ide o bežné čítačky, ktoré sú pripojené k počítaču, prípadne zabudované v niektorých notebookoch.

Pre slovenských záujemcov o kúpu vozidla z Rakúska to znamená, že si môžu prečítať čipové údaje o kupovanom vozidle priamo pri jeho obhliadke v Rakúsku. Stačí, ak si z portálu ministerstva vnútra predtým stiahnu príslušnú aplikáciu. Okrem certifikátu a samotnej aplikácie nájdu záujemcovia na portále ministerstva vnútra aj príručku používateľa aplikácie, ktorá poskytne návod, ako postupovať.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby