Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Lekár sa nepoučil a opakovane prijímal úplatky, obvinený skončil vo väzbe

05. 11. 2010

policia AUTO

Polícii sa darí odhaľovať korupciu v zdravotníctve. Vyšetrovatelia Úradu boja proti korupcii obvinili z prijímania úplatku už piateho lekára v priebehu dvoch mesiacov. Obvodný lekár vystavoval za úplatok fiktívne potvrdenia o práceneschopnosti. Za prijímanie úplatkov bol už lekár v minulosti právoplatne odsúdený. Kvôli opakovanej trestnej činnosti mu teraz hrozí trest odňatia slobody s dolnou hranicou až na päť rokov. Pre obavu, že bude pokračovať v páchaní trestnej činnosti, vzal súd obvineného lekára do vyšetrovacej väzby. Trestnému stíhaniu sa nevyhnú ani zdraví pacienti. Za podplácanie im hrozí trest odňatia slobody až na tri roky.

Lekár Július B. si zvykol popri svojom oficiálnom plate prilepšiť mesačne desiatkami eur. Vydával potvrdenia o dočasnej práceneschopnosti zdravým pacientom. Za fiktívne potvrdenia prijal v priemere od jedného pacienta niekoľko desiatok eur. Polícia odhalila jeho nelegálny vedľajší príjem pred dvomi rokmi, kedy mu bolo preukázaných viac ako 50 prípadov. Mesačne si takto „privyrobil“ aj 30 tisíc korún. Lekár sa k týmto skutkom priznal. S prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, s ktorou sa stotožnil aj súd.

Július B. sa vrátil späť ordinovať do svojej ambulancie, ale nepoučil sa. Polícia operatívno-pátracou činnosťou zistila, že pokračuje v páchaní tej istej trestnej činnosti. Za vydanie fiktívnych potvrdení zdravým pacientom si pýtal v priemere 20 eur. Lekár vydávaním fiktívnych potvrdení poškodzoval štátny rozpočet. Pri vydaní fiktívnej PN-ky živnostníkovi malo jeho konanie za následok znižovanie príjmov a súčasne zvyšovanie výdavkov štátneho rozpočtu prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Živnostník, ktorý Sociálnej poisťovni predloží lekárske potvrdenie o práce neschopnosti neplatí odvody v príslušnom kalendárnom mesiaci. Ušetrí tak približne 145 eur. Zároveň má nárok na výplatu dávky z nemocenského poistenia, ktorá môže byť aj viac ako 250 eur.

Július B. je obvinený z prijímania úplatku, a vzhľadom na jeho predchádzajúce odsúdenie mu v súčasnosti hrozí trest odňatia slobody od päť do desať rokov. V prípade osôb, ktoré úplatky lekárovi dali, prebiehajú procesné úkony. Im môže hroziť trest odňatia slobody na tri roky.