Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. júl 2024, pondelok
 

Mali prijímať úplatky od invalidných dôchodcov

27. 03. 2012

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil posudkového lekára a referentku Sociálnej poisťovne z korupcie. Podľa policajných zistení mali prijímať úplatky v súvislosti s prehodnocovaním invalidných dôchodkov v prospech posudzovaných osôb.

Anton B. pôsobil v pobočke Sociálnej poisťovne v Humennom ako posudkový lekár pri prehodnocovaní invalidných dôchodkov. Nadežda Č. pôsobila v tejto pobočke ako referentka. Podľa zistení polície mali obaja vo viacerých prípadoch prijať úplatok za posudok v prospech posudzovanej osoby. Išlo o posúdenie dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu a poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Výška úplatku za posudok v prospech posudzovaného bola v jednotlivých prípadoch do 200 eur. Korupčného správania sa mal Anton B. dopustiť najmenej v štyroch prípadoch a Nadežda Č. minimálne dvakrát.

Polícia oboch zadržala a vyšetrovateľ Odboru boja proti korupcii Východ ich obvinil zo zločinu prijímania úplatku. Vyšetrovanie však pokračuje a nie je vylúčené, že bude obvinenie v budúcnosti rozšírené aj za ďalšie skutky. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Stíhaní sú na slobode.