Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Medzinárodná policajná akcia na železničných dráhach

08. 09. 2016

znak_PZ

Vo štvrtok 8. septembra 2016 ráno skončila v obvode železničných dráh dvadsaťštyrihodinová medzinárodná policajná akcia. V rámci Európskej siete RAILPOL sa uskutočnila pod názvom Čistá stanica aj na území Slovenska. RAILPOL je medzinárodná organizácia združujúca ozbrojené bezpečnostné zbory pôsobiace v obvode železničných dráh.

Preventívno-bezpečnostná akcia bola zameraná na aktívnu ochranu života, zdravia a majetku cestujúcej verejnosti a osôb pôsobiacich v obvode železničných dráh.

Ide v poradí o piatu akciu útvarov železničnej polície Policajného zboru, ktorú vykonávajú v súčinnosti s policajtmi služby poriadkovej polície s využitím služobných psov na vykonanie kontrol voľne odloženej batožiny v priestoroch železničných staníc a nástupíšť, batožiny uloženej v úschovniach, kontrol a sprevádzaní vybraných vlakov.  

Hliadka železničnej polície vo vlakovej súprave

Cieľom je preventívne pôsobenie a kontrola dodržiavania predpisov o bezpečnosti a plynulosti v železničnej a cestnej doprave a je tiež zameraná na pátranie po osobách a veciach, predchádzanie a odhaľovanie protizákonnej činnosti v obvode železničných dráh.

Pozornosť polície sa počas 24 hodín sústreďuje viac ako inokedy najmä na železničné priecestia, stanice a vlaky osobnej prepravy. Slovenská polícia sa do tejto akcie zapája každoročne už od roku 2012. Od toho času (2012 až 2015) policajti skontrolovali 867 železničných staníc, takmer 1200 vlakov, 1000 osôb a takmer 800 kusov batožiny. Za posledných 24 hodín takmer 200 policajtov aj s pomocou policajných psov skontrolovalo 295 staníc, 415 vlakov, 217 osôb, 134 kusov batožiny a päťdesiatku úschovní batožín a skriniek na batožinu. Zadržali päť osôb podozrivých z trestnej činnosti, vypátrali dve osoby a uložili 11 pokút pre porušenie rôznych zákonov, ktorými sa dopustili priestupku proti majetku, verejnému poriadku, porušili povinnosti účastníka cestnej premávky, prechádzali cez dráhu mimo určený priestor a podobne.

V záujme pomáhať chrániť životy, zdravie a majetok cestujúcich, s cieľom zvyšovať bezpečnosť železničnej dopravy bude polícia realizovať podobné akcie aj v budúcnosti, a to nie len na medzinárodnej, ale aj celoslovenskej či krajskej úrovni.