Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. september 2021, nedeľa
 

Medzinárodná policajná akcia v obvode železničných dráh

19. 05. 2011

Hliadka Železničnej polície v rovnošate vzor 2007

Dnes 19. mája 2011 začína dvadsaťštyrihodinová medzinárodná policajná akcia železničných polícii sveta pod názvom „Blue 24“. Cieľom policajnej akcie je prevencia a kontrola dodržiavania verejného poriadku a právnych predpisov o bezpečnosti a plynulosti v železničnej a cestnej doprave. Do medzinárodnej policajnej akcie je prvýkrát zapojená slovenská železničná polícia ako súčasť Policajného zboru Slovenskej republiky. Železničná polícia bola novelou zákona o Policajnom zbore 1. januára tohto roka začlenená medzi služby Policajného zboru.

Vlakmi osobnej prepravy ročne cestuje takmer 45 miliónov cestujúcich, denne je to viac ako 123 tisíc. Na železniciach, vo vlakoch a na staniciach najčastejšie dochádza k priestupkom proti majetku. Poškodenými sú nielen cestujúci, ale aj majetok železničných spoločností. Železniční policajti sa počas dvadsaťštyrihodinovej akcie „Blue 24“ zamerajú na odhaľovanie protiprávnej činnosti v obvode železničných dráh, najmä v železničných staniciach, vo vlakoch a na železničných priecestiach. Na verejne prístupných miestach, v budovách železničných staníc a na nástupištiach, bude polícia pozornosť zameriavať na miesta s väčším počtom zhromaždených osôb. Po dohode s políciou Českej republiky a Maďarska budú vybrané osobné vlaky sprevádzané po celej trase. Vo vlakoch sa polícia zameria na kontrolu podozrivých osôb vstupujúcich do vlaku, pohybujúcich sa bezdôvodne po vlakovej súprave a na kontrolu odložených batožín. V spolupráci s hraničnou a cudzineckou políciou sa zamerajú aj na odhaľovanie nelegálnych migrantov, a osôb ktoré sú v pátraní. V súčinnosti s dopravnými policajtmi to bude najmä dodržiavanie zákonných ustanovení účastníkmi cestnej premávky na železničných priecestiach. Po slovenských železničných tratiach totiž denne jazdí približne 1.400 vlakov. V súčasnosti je na tratiach 2.219 železničných priecestí, 1.081 je vybavených svetelnou signalizáciu, či závorami. Polícia v minulom roku evidovala 32 dopravných nehôd – zrážok motorových vozidiel s vlakom. Dve osoby boli usmrtené, ťažko sa zranila jedna osoba a 17 sa zranilo ľahko.

Akcia „Blue 24“ je organizovaná v rámci Európskej siete RAILPOL, združujúcej ozbrojené bezpečnostné zbory pôsobiace v obvode železničných dráh. Táto dvadsaťštyrihodinová medzinárodná akcia je súčasťou celoeurópskej policajno-bezpečnostné akcie s názvom „RAILS„ realizovanej pod záštitou Maďarska ako predsedajúcej krajiny Rady Európskej únie. Akcia „Blue 24“ sa súčasne koná aj na území Spojených štátov amerických v pôsobnosti organizácie AMTRAK, ktorá zabezpečuje ochranu federálnych železníc USA. Názov „Blue 24“ dostala podľa modrej farby, ktorá je farbou železníc. V spolupráci s Policajným zborom sa akcie zúčastnia aj zástupcovia odborov kontroly Železníc Slovenskej republiky, Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. Policajný zbor bude podobné akcie v obvode železničných dráh realizovať aj v budúcnosti. Ich účelom je zvyšovať bezpečnosť železničnej dopravy.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby