Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 10. december 2024, utorok
 

Medzinárodné cvičenie ATLAS COMMON CHALLENGE 2013

18. 04. 2013

LYNX - logo

Na Slovensku v Kolárove 17. apríla 2013 uskutočnilo najväčšie a najrozsiahlejšie cvičenie európskych protiteroristických jednotiek s názvom ATLAS Common Challenge 2013. Atlas je aj názov pre medzinárodnú sieť združujúcu policajné jednotky špecializované na boj proti terorizmu z 36 štátov, prevažne členských krajín Európskej únie. Medzi tieto jednotky patrí aj útvar osobitného určenia Prezídia policajného zboru, známy tiež pod názvom LYNX Commando, ktoré je na Slovensku jediným elitným policajným zásahovým útvarom s celoštátnou pôsobnosťou. Námetom pre cvičenie  na území Slovenskej Republiky bol mediálne známy teroristický útok na školu v ruskom meste Beslan z roku 2004. Aj v prípade cvičenia išlo o útok teroristov na budovu školy s cieľom dosiahnuť splnenie svojich požiadaviek prostredníctvom zadržiavania rukojemníkov, v tomto prípade 335 žiakov a učiteľov.

Slovenskému Lynx Commandu pri zásahu asistovali protiteroristické jednotky z Maďarska, Rumunska, Slovinska, a 5. pluk špeciálneho určenia. Cvičenie s názvom Atlas Common Challenge 2013 malo overiť a zlepšiť spoluprácu medzi osobitnými zásahovými jednotkami zoskupenia ATLAS v krízových situáciách, ktorých rozsah by si vyžadoval využitie pomoci iného členského štátu.

Cvičenia sa zúčastnili aj predseda vlády Róbert Fico, podpredseda vlády a minister vnútra Róbert Kaliňák, minister obrany Martin Glváč, minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič a prezident Policajného zboru gen. Tibor Gašpar.

Cvičenie začalo príletom vrtuľníkov na pokyn operačného štábu. Na oblohe sa vznášali vrtuľníky ministerstva obrany a ministerstva vnútra. Z tých sa zlanili ostreľovači na strechu jednej z budov a časť komanda sa dostala výsadkom do priľahlej časti areálu.

Následne sa uskutočnila komunikácia medzi príslušníkmi zásahovej jednotky a teroristami.

Po zhodnotení situácie sa na miesto presunula pancierová technika spolu so všetkými zásahovými jednotkami. Po taktickom zaujatí pozícií, prišli na rad ofenzívne vstupy do budovy, za pomoci trhavín a mechanických prostriedkov.

Svoje uplatnenie na tomto cvičení našli aj pyrotechnici, nakoľko teroristi použili aj nástražné výbušne systémy. Profesionalitu svojho tímu a pyrotechnikov vyzdvihol aj veliteľ útvaru Štefan Hamran: "Naši ľudia patria k absolútnej európskej špičke, najmä naši pyrotechnici, mnohé krajiny sa na nás obracajú, aby sme im posúvali know-how."

Do cvičenia bol zapojený aj 5. Pluk špeciálneho určenia, ktorý pomáhal zaisťovať priestor, a koordinovať evakuáciu žiakov a pedagógov z priestorov školy.

Podpredseda vlády a minister vnútra Róbert Kaliňák po akcii ocenil statočnosť žiakov a učiteľov, a poďakoval im za výbornú spoluprácu. Samotná akcia podľa Roberta Kaliňáka „dopadla vynikajúco“, pričom šéf rezortu vnútra zároveň skonštatoval, že "cvičenie preukázalo, našu pripravenosť reagovať aj na takéto teroristické ohrozenia kedykoľvek to bude nevyhnutné." Cvičenie splnilo aj očakávania prezidenta policajného zboru SR Tibora Gašpara: "Myslím si, že sme pripravení primerane, odborne a na takej istej úrovni, ako mnohé iné zahraničné elitné jednotky".