Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 12. júl 2024, piatok
 

Minister Roman Mikulec navštívil policajtov Nitre: Policajný zbor bol dlho zanedbávaný, chceme ho dostať do 21. storočia

27. 05. 2022

logo Policajného zboru SR

Minister vnútra SR Roman Mikulec a vedenie Policajného zboru sa v piatok 27. mája 2022 v Nitre stretli so zástupcami policajných zložiek z Nitrianskeho kraja. Po pandémii sa vedenie rezortu vnútra vracia k policajným aktívom v regiónoch Slovenska. Cieľom je konštruktívny dialóg s príslušníkmi Policajného zboru z výkonu a reflektovanie ich poznatkov pri dôležitých rozhodnutiach. 

Minister vnútra SR Roman Mikulec sa na úvod stretnutia poďakoval policajtom za ich prácu a zvýšené nasadenie počas uplynulých dvoch rokov pri zvládaní pandémie a najnovšie v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Teší ma, že podľa najnovšieho prieskumu je polícia druhá najdôveryhodnejšia inštitúcia na Slovensku. Je to znak, že prácu, ktorú polícia a rezort vnútra robia, vnímajú občania pozitívne. Posilnenie dôvery v Policajný zbor je aj cieľom uskutočňovaných zmien a reformy. Všetkým veľmi pekne ďakujem za prácu, polícia má rozviazané ruky a ja za nimi plne stojím," povedal šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.

 Policajný aktív v  Nitre

Policajtom poďakoval za prácu, ktorú vykonávajú v prospech spoluobčanov, aj prezident Policajného zboru Štefan Hamran. „Som rád, že dôvera v políciu stúpa.  V personálnej politike je mojím cieľom, aby dostali šancu riadiť Policajný zbor slušní policajti s morálnym kreditom oslobodení od politických vplyvov. V tejto súvislosti zároveň konštatujem, že vďaka pánovi ministrovi Mikulcovi má polícia konečne rozviazané ruky," povedal policajný prezident.

Policajný aktív v  Nitre

Vedenie ministerstva pracuje na zlepšení pracovných podmienok policajtov a ich materiálno-technickom zabezpečení, ktoré bolo v uplynulých rokoch zanedbávané. „Cieľom reformy  je, aby Policajný zbor bol pripravený plniť úlohy v 21. storočí. Bol efektívnejší, policajti boli adekvátne vystrojení a vyzbrojení, mali dobré podmienky na svoju prácu, boli adekvátne finančné ohodnotení a tomu zodpovedali aj výsledky ich práce,“ povedal minister Roman Mikulec.

Policajný aktív v  Nitre

V oblasti výstroje ministerstvo vnútra za minulý rok nakúpilo oblečenie a obuv pre policajtov v hodnote približne 8 miliónov eur, plánujeme tiež obnoviť vozový park napr. z európskych peňazí prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti SR.

O úprave platov policajtov rokuje ministerstvo vnútra s ministerstvom financií. Šéf rezortu vnútra ubezpečil policajtov, že sociálne zabezpečenie príslušníkov Policajného zboru zostane zachované.

Policajný aktív v  Nitre

Policajný prezident informoval, že po zmenách na úrovni Prezídia Policajného zboru, ktoré smerujú k zefektívneniu vyšetrovania závažnej ekonomickej trestnej činnosti a envirokriminality, sa v ďalšom období budú posilňovať základné policajné útvary v regiónoch. Policajný zbor by mal mať menej riadiacich funkcionárov a viac výkonných policajtov. Uskutočniť by sa mali aj zmeny vo vzdelávaní tak, aby stredné policajné školy vedeli pripraviť ročne viac ako 1 200 policajtov, čo je dvojnásobok oproti súčasnému stavu.

 Foto: MV SR, Vladimír Benko