Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok rokoval so spolkovým ministrom vnútra Rakúskej republiky Gerhardom Karnerom, ministri vnútra sú v boji proti nelegálnej migrácii a prevádzačstvu jednotní

23. 11. 2023

estok-vieden12112023b

Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok vo štvrtok  23. novembra 2023 vo Viedni rokoval o aktuálnych témach s rakúskym šéfom rezortu vnútra Gerhardom Karnerom. Slovensko a Rakúsko udržiavajú silnú bilaterálnu spoluprácu v oblasti boja proti organizovanej kriminalite, ako aj v boji proti ilegálnej migrácii a prevádzačstvu.

Ministri na stretnutí pristúpili k podpisu rozšírenia zmluvy medzi Slovenskom a Rakúskom o policajnej spolupráci, ktorá sa týka utajeného vyšetrovania.

Pracovné stretnutie vo Viedni

Minister Matúš Šutaj Eštok  upriamil pozornosť na skutočnosť, že už 11 krajín schengenského priestoru má obnovené hraničné kontroly na svojich vnútorných hraniciach, čo podľa obidvoch strán je považované za negatívnu tendenciu a Slovensko a Rakúsko vyvinú maximálne úsilie pre návrat k schengenských princípom. Táto téma bude diskutovaná v rámci stretnutia ministrov krajín V4 + Rakúsko a Nemecko, ktoré sa uskutoční v Maďarsku.

Pracovné stretnutie vo Viedni

Priechodnosť hraníc medzi našimi krajinami by mala byť prioritou pre obe strany. Vnímame preto opatrenia rakúskej vlády, podobne ako naše kontroly na hraniciach s Maďarskom len ako dočasné riešenie a apelujeme na ich zrušenie hneď, ako to okolnosti umožnia. Chcel by som na tomto mieste zároveň oceniť,že opatrenia Rakúska na hraniciach so Slovenskom nevyvolávajú väčšie zdržania či komplikácie," povedal minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.

Ministri potvrdili spoločný postup v boji proti nelegálnej a ako aj v ostatných otázkach vnútornej bezpečnosti. 

Témou rozhovorov bola aj o reforma spoločného európskeho azylového systému, pričom došlo k zhode sa na troch kľúčových bodoch, ktorým sú efektívna ochrana vonkajšej hranice, zrýchlené konania na vonkajšej hranici a spolupráca s tretími krajinami.