Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

Minister vnútra Robert Kaliňák sa stretol s veliteľmi špeciálnych operácií USA

30. 10. 2012

nato_logo

Minister vnútra Robert Kaliňák sa 30. októbra 2012 stretol s veliteľom špeciálnych operácií námorníctva USA admirálom Williamom H. McRavenom a veliteľom špeciálnych operácií USA pre Európu generálmajorom Michaelom S. Repassom. Témami rokovania boli najmä možnosť rozvoja prípravy a výcviku špeciálnych jednotiek SR a pomoc zo strany USA v tomto kontexte.

Útvar osobitného určenia prezídia Policajného zboru má so spoluprácou s USA doteraz pozitívne skúsenosti. Vzhľadom na strategický význam USA ako partnera Slovenskej republiky, ktorý vyplýva predovšetkým z nášho spoločného členstva v NATO, a so zreteľom na jeho bohaté skúsenosti v oblasti špeciálnych operácií, útvar víta ďalší rozvoj tejto spolupráce.

Minister Robert Kaliňák a veliteľ špeciálnych operácií amerického námorníctva admirál W. H. McRaven

Minister Robert Kaliňák a veliteľ špeciálnych operácií amerického námorníctva admirál William H. McRaven

Stretnutie s americkou stranou bolo takisto príležitosťou pre ocenenie podpory zo strany USA, ktorá bola do odchodu americkej armády z Irackej republiky v decembri 2011 poskytovaná našim jednotkám pri ochrane slovenského Zastupiteľského úradu v Bagdade. Práve tu sa preukázalo to, čo vyjadril admirál McRaven, že „dnes je už vzájomná kooperácia medzi všetkými bezpečnostnými zložkami absolútnou nevyhnutnosťou.“ Ako totiž ďalej doplnil, „dnes už neexistuje lokálna vojna, pretože ak dôjde k regionálnemu vojenskému konfliktu v jednom štáte na svete, bude to mať globálny vplyv na fungovanie ostatných krajín.“ Minister vnútra Robert Kaliňák v tejto súvislosti zdôraznil, že aj na Slovensku je významne cítiť zvyšujúcu sa kvalitu vzájomnej spolupráce policajných, vojenských a spravodajských zložiek, ktoré sa stali plnohodnotnými partnermi pre zahraničné špeciálne a vojenské jednotky.

Minister Robert Kaliňák aj admirál William H. McRaven sa zhodli, že v súčasnej dobe, keď svet musí čeliť asymetrickým ohrozeniam, je nevyhnutné neustále posilňovanie vzájomnej spolupráce v oblasti výcviku a prípravy, a to nielen pre vojnové konflikty, ale aj pre prírodne katastrofy a nešťastia.