Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Minister vnútra Roman Mikulec rokoval s Věrou Jourovou, podpredsedníčkou EK pre hodnoty a transparentnosť

04. 11. 2022

prirucka-eukomisia-ilustracny

Minister vnútra Roman Mikulec sa v piatok 4. novembra 2022  stretol s podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou. Vzájomne sa informovali o aktuálnej situácii v súvislosti s bezpečnosťou ako aj o problematike hybridných hrozieb, bezpečnosti na sociálnych sieťach, hoaxoch ako aj o potrebe fungovania Centra boja proti hybridným hrozbám, ktoré je zriadené pod hlavičkou Ministerstva vnútra SR. 

„Sú na stole kroky Európskej únie, ako budeme postupovať voči niektorým prevádzkovateľom v prípade ohrozenia bezpečnosti prostredníctvom sociálnych sietí. Toto sú veci, ktoré by mali byť aplikované v najbližších mesiacoch za pomoci EÚ. My, samozrejme, na domácej pôde musíme pokračovať v rozširovaní kapacít v boji proti hoaxom a dezinformáciám, kde som aj dnes informoval, že naša stránka Policajného zboru vyhrala v minulosti cenu za najaktívnejšiu v rámci Európskej únie v tejto oblasti. Do budúcna chceme naďalej rozširovať aj Centrum boja proti hybridným hrozbám, budem sa tiež zaujímať aj o niektoré veci, ktoré nám navrhla Európska komisia vo vzťahu k možnostiam financovania týchto činností či už formou Plánu obnovy a odolnosti alebo prostredníctvom iných štrukturálnych fondov. Budeme spolupracovať s Európskou komisiou, aby sme vedeli tieto aktivity financovať aj do ďalšieho obdobia," povedal po stretnutí minister vnútra SR Roman Mikulec.

Roman Mikulec a Věra Jourová

Minister sa s podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť rozprával aj o útoku na Zámockej ulici v Bratislave, ktorý sa odohral v uplynulých týždňoch. Věra Jourová ocenila prácu Policajného zboru, zároveň vyjadrila podporu v boji proti dezinformáciám. Spoločným cieľom podľa jej slov v rámci EÚ je, aby sa internet nestal „diaľnicou", kde sa šíri nelegálny obsah. Minister Roman Mikulec potvrdil, že počas pandémie COVID-19 sa dezinformačná scéna rozšírila napríklad odrážajúc sa od problematiky očkovania. Slovensko voči nej aktívne bojuje, aktuálne dezinformačné weby a ľudia šíriaci dezinformácie sa sústreďujú primárne na vlnu ruskej propagandy.

Minister vnútra podpredsedníčke EK predstavil kroky rezortu vnútra aj v rámci pripravovanej policajnej reformy, ktorá zahŕňa tiež boj proti počítačovej kriminalite. Vyzdvihol aj oblasť prevencie kriminality a dôležitosť fungovania informačných kancelárii.