Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Minulý týždeň 252 vodičov pod vplyvom alkoholu ohrozilo svoj život a životy iných na cestách

28. 09. 2011

ramerik

Minulý týždeň (19.9.-25.9.2011) prebehla na celom území Slovenska, dopravno-bezpečnostná akcia. Polícia vyhodnotila 38. týždeň v roku ako rizikový na dopravnú nehodovosť. Dôvodom boli negatívne následky dopravných nehôd v rovnakom týždni minulého roku vzhľadom na vysoký počet smrteľných dopravných nehôd.

Polícia počas minulého týždňa vykonala opatrenia na pozitívne ovplyvňovanie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Dopravní policajti sa zamerali predovšetkým na najčastejšie príčiny dopravných nehôd. Tými sú nedodržiavanie povolenej rýchlosti, porušovanie zákazu požívania alkoholu alebo iných návykových látok vodičmi a porušovanie základných povinností vodičov. Cieľom dopravno-bezpečnostnej akcie bolo znížiť počet dopravných nehôd a pozitívne tak ovplyvniť aj ich negatívne následky.

V minulom roku bolo počas 38. týždňa na našich cestách 434 dopravných nehôd. Pri týchto nehodách vyhaslo 10 ľudských životov. V dvoch prípadoch išlo o vodiča motorového vozidla, v jednom prípade o motocyklistu, v piatich prípadoch o chodca a v dvoch prípadoch o cyklistu. Ťažko sa zranilo 20 osôb. V minulom týždni sme na slovenských cestách zaznamenali 255 dopravných nehôd, čo je o 179 menej, ako v rovnakom týždni minulého roku (434). Aj napriek tomu si počas minulého týždňa dopravné nehody vyžiadali 11 ľudských životov, čo je o jednu osobu viac ako minulý rok. Z usmrtených osôb pri nehodách zahynulo šesť osôb v motorových vozidlách, jeden motocyklista a štyria chodci.

Počas minulotýždňovej dopravno-bezpečnostnej akcie polícia zistila prekročenie povolenej rýchlosti až v 7.103 prípadoch, najčastejšie v Žilinskom (1.385) a Trnavskom kraji (1.129). Polícia skontrolovala prítomnosť alkoholu alebo inej návykovej látky 21.628 vodičom. Pod vplyvom alkoholu bolo až 252 kontrolovaných vodičov. Prítomnosť iných návykových látok bola zistená v štyroch prípadoch. Vyšetrenie na prítomnosť alkoholu v dychu odmietlo 21 účastníkov cestnej premávky. Ostatných priestupkov sa účastníci cestnej premávky dopustili v 2.700 zistených prípadoch. Minulý týždeň polícia zadržala 661 vodičských preukazov. Za prekročenie rýchlosti to bolo 12 vodičských preukazov, za alkohol 67, za odmietnutie vyšetrenia v troch prípadoch a za iné závažné porušenia predpisov ich bolo zadržaných 12. Za nezaplatenie blokovej pokuty bolo zadržaných 567 vodičských preukazov. Osvedčení o evidencii bolo v minulom týždni zadržaných 525 a tabuliek s evidenčným číslom 65.

Napriek klesajúcim počtom dopravných nehôd sa so súčasným stavom neuspokojíme a naďalej budeme pokračovať v opatreniach za účelom zvýšenia bezpečnosti a plynulosti v cestnej premávke.