Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Minulý týždeň polícia skontrolovala alkohol u viac ako 18 tisíc vodičov

12. 06. 2012

znak PZ SR

Minulý týždeň (4. až 10. júna 2012) prebehla na území Slovenska dopravno-bezpečnostná akcia TISPOLu, zameraná na odhaľovanie vodičov pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. Počas akcie polícia skontrolovala 18.315 vodičov, z ktorých až 177 bolo pod vplyvom. Polícia okrem alkoholu za volantom kontrolovala aj prekročenie povolenej rýchlosti, či iné porušenia pravidiel cestnej premávky. Minulý týždeň prekročilo rýchlosť 5.387 kontrolovaných vodičov. Iného priestupku sa účastníci cestnej premávky dopustili v 1.939 prípadoch. Pri kontrolách mala polícia podľa zákona dôvod zadržať 493 vodičských preukazov za prekročenie rýchlosti, jazdu pod vplyvom alkoholu, či inej návykovej látky alebo za iné závažné porušenia pravidiel cestnej premávky. Dôvod na zadržanie osvedčenia o evidencii vozidla bol v 437 prípadoch a polícia tiež zadržala 21 tabuliek s evidenčným číslom. V minulom týždni sa skontrolovaní vodiči motorových a nemotorových vozidiel spolu s chodcami dopustili priestupku celkovo v 7.642 prípadoch. Okrem priestupkov polícia počas dopravno-bezpečnostnej akcie odhalila aj 27 trestných činov.

Cieľom celoeurópskej dopravno-bezpečnostnej akcie bolo pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Práve jazda pod vplyvom alkoholu je totiž jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. Polícia preto vykonávala kontroly najmä na nehodových úsekoch a miestach s vysokým rizikom dopravnej kolízie.

Od začiatku roku do konca apríla došlo k 464 dopravným nehodám, pod ktoré sa podpísal alkohol. Je to takmer o tretinu menej ako v rovnakom období minulý rok (599). Pri týchto nehodách vyhaslo päť ľudských životov, o 12 menej ako v minulom roku (17). Menej bolo aj zranených. Pri nehodách, pri ktorých asistoval alkohol sa 30 osôb zranilo ťažko (47 v roku 2011) a s ľahkými zraneniami vyviazlo 142 ľudí (194 v roku 2011). K väčšine týchto dopravných nehôd došlo v obci (338).

Vodičom tiež pripomíname, že od 1. novembra minulého roku je jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile alebo pod vplyvom inej návykovej látky a odmietnutie vyšetrenia trestný čin ohrozovania pod vplyvom návykovej látky. Vodičom zaň hrozí až ročné väzenie. Súd im môže súčasne uložiť aj peňažný trest a trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo až na 10 rokov. V prípade vodiča, ktorý už bol za tento trestný čin odsúdený sa trest zákazu činnosti ukladá v hornej polovici trestnej sadzby, teda od päť do 10 rokov.

Pripomíname tiež, že v týchto prípadoch policajt vždy zároveň rozhodne o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti vodiča vo vzťahu k závislosti od alkoholu alebo iných návykových látok. Policajt rozhodne o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti vodiča bez ohľadu na zistenú hladinu alkoholu alebo inej návykovej látky, teda pri akomkoľvek množstve promile. Na vykonanie preskúmania zdravotnej spôsobilosti policajt určí vodičovi primeranú lehotu. Počas nej mu zadrží vodičský preukaz. Závislosť posudzuje psychiater. Ak psychiater zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa vodičovi vodičský preukaz nevracia. Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Vodičský preukaz sa vodičovi vráti až po splnení všetkých uložených povinností.