Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. jún 2022, pondelok
 

Na čo si dať pozor v Poľskej republike

01. 08. 2013

znak PZ SR

Za priestupky v cestnej premávke treba vždy zaplatiť pokutu, preto je dobré mať pri sebe hotovosť v poľskej mene. V opačnom prípade hrozia verejnoprospešné práce. 

Aj v Poľskej republike rovnako ako všade treba dodržiavať predpisy v cestnej premávke. Poľskí kolegovia odporúčajú vodičom, aby boli slušní a ohľaduplní, pretože Poliaci sú vo všeobecnosti veselí, ochotní a dobrosrdeční. Ak však zistia porušenie zákona prípadne predpisov, hrubosť či aroganciu, sú nekompromisní a ochotní svedčiť proti páchateľovi. Treba si uvedomiť, že aj keď pri komunikácii s políciou a štátnymi orgánmi je v oboch jazykoch veľa identických slov, obsah a význam však môžu mať úplne iný. Často sa preto stáva, že dochádza k nedorozumeniu a tým i k nepríjemnostiam. V každom prípade však treba rešpektovať pokyny policajtov.

Slováci u našich severných susedov najčastejšie zavinili dopravné nehody s následkom smrti alebo ublíženia na zdraví a často jazdia pod vplyvom alkoholu.

Našim vodičom odporúčame, aby si dali pozor na rýchlo jazdiacich domácich obyvateľov, preto treba byť opatrný a predvídavý. Jazdu na cestách sťažujú vyjazdené koľaje, zlý stav vozoviek a treba počítať aj s vysokou hustotou áut na cestách a s tým spojené zdržanie v kolónach.

V Poľskej republike sú niektoré pravidlá cestnej premávky inak upravené ako u nás, najmä na štvorprúdových komunikáciách. Z nich sa môže odbočovať kdekoľvek doľava i doprava aj keď to nie je vyznačené, dokonca aj na poľnú cestu. Iná je úprava značenia kruhových objazdov, treba si dôkladne všímať zvislé dopravné značky.

Za priestupky v cestnej premávke treba vždy zaplatiť pokutu, preto je dobré mať pri sebe hotovosť v poľskej mene. Nie je možné platiť bezhotovostne či poštovou poukážkou. Ak vodič odmietne zaplatiť alebo nemá peniaze, policajti môžu vodiča zadržať až na 48 hodín. V tej lehote vec postúpia súdu a súd môže rozhodnúť napríklad aj trestom verejnoprospešných prác na 7 dní a podobne.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby