Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

Na dopravný inšpektorát sa budú môcť občania objednať na konkrétny čas

25. 10. 2011

Podpis

Ministerstvo vnútra ide znižovať byrokraciu a šetriť čas občanov. Umožní to projekt Elektronické služby národnej evidencie vozidiel, ktorý pripravilo ministerstvo vnútra. Jeho cieľom je zrýchlenie a zefektívnenie komunikácie občanov s úradmi. Ministerstvo vnútra tak znižuje byrokraciu, šetrí čas ako aj peniaze občanov. Žiadosti o zmenu údajov v osvedčení o evidencii vozidla už majitelia vozidla budú môcť poskytnúť elektronicky. Tým občanom ušetríme finančné prostriedky. Ak občan uprednostní osobnú návštevu inšpektorátu, žiadosť o zmenu údajov bude môcť podať kdekoľvek na Slovensku. Teda nielen tam, kde svoje vozidlo prihlásil. Bude to možné vďaka tomu, že všetky dopravné inšpektoráty na Slovensku budú prepojené. Obhliadku vozidla však budú aj naďalej robiť inšpektoráty v mieste trvalého bydliska.

Zároveň chceme zefektívniť vybavovanie žiadostí občanov na dopravných inšpektorátoch. Našim cieľom je šetriť ľuďom čas, a preto zavedieme aj možnosť rezervácie „časeniek“ pomocou internetu. Chceme minimalizovať nutnosť návštev na dopravnom inšpektoráte. To, čo sa bude dať vybaviť elektronicky, vybavíme týmto spôsobom. Vďaka projektu bude možné priamo v teréne overiť platnosť osobných dokladov a dokladov o vozidle pri bežnej policajnej kontrole. Zavedieme novú, celonárodnú evidenciu vozidiel, ktorá bude obsahovať aj údaje, ktoré spravuje ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií. Zoznam vozidiel rozšírime aj o dopravné prostriedky bez evidenčného čísla ako aj o vozidlá, ktoré nie sú určené na prepravu. Systém evidencie vozidiel pritom bude prepojený so Slovenskou kanceláriou poisťovateľov.

Zmluva o nenávratný finančný príspevok bola podpísaná v júni 2010. Výsledok verejného obstarávania bol zverejnený v tom istom mesiaci. Minister vnútra Daniel Lipšic po nástupe do svojej funkcie dal preveriť všetky projekty Operačného programu informatizácie spoločnosti. Navyše, verejné obstarávanie kontroloval úrad pre verejné obstarávanie. Chceli sme si byť istí, že verejné obstarávanie bolo transparentné. Od novembra minulého roka sme odstraňovali administratívne nedostatky, na ktoré nám upozorňovalo ministerstvo financií, ktoré je sprostredkovateľským orgánom Operačného programu informatizácia spoločnosti. Ministerstvo vnútra dnes podpísalo zmluvu s dodávateľmi projektu, spoločnosťami Soitron a.s. a Ditec, a.s. v hodnote 37 miliónov € bez DPH. Pričom až 75% je hradených z rozpočtu Európskeho fondu regionálneho rozvoja, zvyšok uhradíme zo štátneho rozpočtu.
Na projekte začneme pracovať v novembri tohto roka a ukončíme ho v októbri 2013. Vrátane tohto projektu tak bude ministerstvo vnútra už pracovať na 6 projektoch Operačného programu informatizácie spoločnosti.