Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2021, štvrtok
 

Na koniec turistickej sezóny polícia vyhlásila dopravno-bezpečnostnú akciu

05. 09. 2011

radar

Z dopravno-bezpečnostného hľadiska polícia vyhodnotila 36. týždeň v roku ako rizikový na dopravnú nehodovosť. Na cestách je vyšší pohyb domácich a zahraničných turistov vracajúcich sa z dovoleniek. Preto viceprezident Policajného zboru plk. JUDr. Ľubomír Ábel vyhlásil na tento týždeň (5.9.-11.9.2011) celoslovenskú dopravno-bezpečnostnú akciu. „Ide o koniec letnej turistickej sezóny. Cieľom je vyšším počtom policajtov a policajnej techniky dohliadať na dopravno-bezpečnostnú situáciu na cestách. Počas celého týždňa sa policajti zamerajú na najčastejšie príčiny dopravných nehôd, ktorými sú rýchlosť, alkohol a nedodržiavanie základných povinností vodičov,“ uviedol viceprezident Policajného zboru plk. JUDr. Ľubomír Ábel.

Polícia počas týždňa vykoná opatrenia na pozitívne ovplyvňovanie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Dopravní policajti sa zamerajú predovšetkým na najčastejšie príčiny dopravných nehôd. Tými sú nedodržiavanie povolenej rýchlosti, porušovanie zákazu požívania alkoholu alebo iných návykových látok vodičmi a porušovanie základných povinností vodičov. Na konci letnej turistickej sezóny je na cestách vyšší pohyb domácich a zahraničných turistov vracajúcich sa z dovolenky. Každoročne tak dochádza k zvýšeniu bezpečnostných rizík v cestnej premávke. Okrem úsekov s najväčšou nehodovosťou sa polícia zameria aj na turistické centrá, rekreačné zariadenia a hlavné cestné ťahy smerujúce z dovolenkových oblastí.

V minulom roku bolo počas 36. týždňa na našich cestách 412 dopravných nehôd. Pri týchto nehodách vyhaslo osem ľudských životov. V piatich prípadoch išlo o vodiča motorového vozidla, v troch prípadoch o chodca a v jednom prípade o cyklistu. Ťažko sa zranilo 32 osôb.

Štatistické ukazovatele dopravnej nehodovosti sú historicky najnižšie s porovnateľnými obdobiami od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Od začiatku tohto roka do nedele 4. septembra 2011 polícia zaznamenala 9.974 dopravných nehôd, čo je o 4.266 nehôd menej ako v rovnakom období v minulom roku (14.240). Polícia od začiatku roka eviduje 710 ťažko zranených, čo je o 131 menej ako v rovnakom období v minulom roku (841). Pri dopravných nehodách bolo 203 osôb usmrtených (o 12 menej ako v rovnakom období minulý rok(215)), z nich 22 motocyklistov, 39 chodcov, 12 cyklistov.

„Polícia bude aj v budúcnosti organizovať podobné dopravno-bezpečnostné akcie, aby pozitívne ovplyvňovala bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, pomáhala znižovať nehodovosť a chránila životy a zdravie osôb na cestách,“ policajný viceprezident Ľubomír Ábel.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby