Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. september 2023, pondelok
 

Na Slovensku sú nelegálne zamestnávaní okrem Ukrajincov aj Číňania

29. 05. 2012

znak PZ SR

Polícia po niekoľkých týždňoch opäť obviňovala za nelegálne zamestnávanie cudzincov (http://www.minv.sk/?tlacove-spravy-2&sprava=z-prevadzacstva-obvineny-aj-riaditel-odboru-sluzieb-zamestnanosti). Tentoraz vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil z trestného činu prevádzačstva ženu čínskej národnosti. Obvinenie prišlo po kontrole, ktorú polícia vykonala v jednej známej čínskej reštaurácii v Bratislave. Práve hlavný kuchár reštaurácie, Číňan, pracoval a zdržiaval sa na území Slovenska nelegálne. V reštaurácii pracoval za ubytovanie a stravu. V prípade dokázania viny hrozí obvinenej žene trest odňatia slobody od dvoch do osem rokov. Stíhaná je na slobode. Nelegálne pracujúci cudzinec bol umiestnený v útvare policajného zaistenia pre cudzincov, kde si počká na vyhostenie.

Podľa policajných zistení 44-ročná žena slovenskej štátnej príslušnosti, ale čínskej národnosti umožnila neoprávnene zotrvať na území Slovenskej republiky štátnemu príslušníkovi Čínskej republiky. Ilegálnemu 37-ročnému cudzincovi zabezpečila prácu hlavného kuchára v jednej bratislavskej reštaurácii. Za prácu dostal ubytovanie a stravu. Pri policajnej kontrole v priestoroch reštaurácie predložil nájdený občiansky preukaz Slovenskej republiky. Polícia zistila, že sa na našom území zdržiaval bez príslušných povolení na pobyt a zamestnanie. Finančná odmena, ktorú mala Jie L. získať za sprostredkovanie práce je predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii v spolupráci s cudzineckou políciou Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Bratislave obvinil Jie L. zo zločinu prevádzačstva. Hrozí jej trest odňatia slobody na dva až osem rokov. 37-ročný kuchár z Čínskej republiky je umiestnený v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. Na našom území sa zdržiaval neoprávnene, preto mu bude vydané rozhodnutie o administratívnom vyhostení zo Slovenskej republiky ako aj z celého Schengenského priestoru.

Ide o 20 prípad prevádzačstva od začiatku roka. Polícia v tomto roku obvinila celkovo 25 osôb. V minulom roku (2011) vzniesla obvinenie v 35 prípadoch trestného činu prevádzačstva, išlo o 92 prevádzačov. Rok pred tým (2010) v 30 prípadoch vzniesla polícia obvinenie 81 prevádzačom.