Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Na východe Slovenska polícia odhalila ďalšiu sieť daňových podvodníkov

19. 04. 2012

UBPK_logo

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil osem osôb, štyri z neodvedenia dane a poistného, a štyri z pomoci k tomuto trestnému činu. Šesť mužov a dve ženy vo veku 32 až 59 rokov sa mali obohatiť neoprávneným uplatnením nároku na vrátenie DPH. Prostredníctvom siete spoločností, ktorých konateľmi mali byť aj „biele kone“ - bezdomovci, ich fiktívnymi obchodmi, by spôsobili štátu škodu viac ako 4,6 milióna eur. Zásahom polície, v súčinnosti s daňovou správou, sa podarilo z tejto sumy zachrániť viac ako 4,1 milióna eur, peňazí daňových poplatníkov, ktoré neboli vyplatené. Ôsmym obvineným hrozí trest odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov.

Podľa policajných zistení si Milan M., Stella M., Štefan V. a Marcel P. ako konatelia prevažne košických obchodných spoločností neoprávnene od marca do decembra minulého roka uplatňovali nárok na vrátenie DPH. Na príslušných daňových úradoch podávali daňové priznania z fiktívnych faktúr. Tie vystavovali za pomoci Miloša B., Miroslava R., Beáty B. a Gabriela B. Najmenej v 12 prípadoch nimi deklarovali obchody, ku ktorým v skutočnosti nedošlo. Malo ísť o nákup rôzneho sanitárneho, stavebného a elektroinštalačného materiálu, káblov a zariadení. Organizátori daňového podvodu využívali na túto trestnú činnosť aj takzvané „biele kone“ bezdomovcov, ktorí vo firmách vystupovali ako konatelia. V zatiaľ zadokumentovaných 12 prípadoch si neoprávnene uplatnili nárok na vrátenie DPH v sumu viac ako 4,6 milióna eur.

V týchto dňoch za účelom zamedzenia trestnej činnosti a zadržania podozrivých osôb Odbor boja proti korupcii Východ, spolu s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v Košiciach a Kriminalistickým a expertíznym ústavom zorganizoval policajnú akciu. V rámci nej policajti vykonali viacero prehliadok iných priestorov, zaistili účtovné doklady, počítače a počítačové údaje, ktoré budú skúmať experti. Polícia tiež zadržala štyri osoby, na ktoré vyšetrovateľ spracoval podnet na ich vzatie do väzby a predložil ho prokurátorovi. Počas vyšetrovania bude polícia zvažovať dôvody väzby aj v prípade ostatných obvinených. V rámci trestného stíhania je potrebné vykonať ešte množstvo procesných úkonov. Nie je vylúčené, že po vyhodnotení dôkazov bude vznesené obvinenie aj iným osobám.

Prípad odhalenia ďalšej siete daňových podvodníkov na východe Slovenska polícia zadokumentovala v súčinnosti s daňovou správou. Vďaka vykonaným opatreniam v rámci tejto súčinnosti nedošlo k vyplateniu viac ako 4,1 milióna eur zo štátneho rozpočtu, na ktoré si obvinení robili neoprávnene nárok fiktívnou dokumentáciou.