Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. marec 2024, utorok
 

Najviac dopravných nehôd v roku 2018 spôsobili šoféri s nízkou vodičskou praxou

09. 01. 2019

logo Policajného zboru SR

 V rámci porovnania vodičov podľa dĺžky praxe 26 percent smrteľných dopravných nehôd v roku 2018  spôsobili vodiči, ktorí mali vodičské oprávnenie menej ako päť rokov. Vyplýva to zo štatistík, ktoré v stredu 9. januára 2018 zverejnilo Prezídium PZ. Polícia sa chce preto preventívne zamerať na týchto vodičov.


Pripravovaná novela zákona o cestnej premávke sa bude venovať najmä vodičom s praxou do dvoch rokov. "Voči týmto vodičom budeme prijímať veľmi silné, prísne opatrenia. Keď dvakrát porušia priestupky závažným spôsobom alebo prekročia rýchlosť, budú sa musieť podrobovať doškoľovaciemu kurzu v autoškole, budú musieť mať psychologické vzdelávanie a potom ešte prejsť, čo sa týka polície, preskúšaním z odbornej spôsobilosti. Keď vodič s nízkou praxou poruší tretíkrát do dvoch rokov tieto pravidlá, odoberieme mu minimálne na pol roka vodičské oprávnenie," priblížil riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ Ľuboš Rumanovský.

Zľava - viceprezident PZ Róbert Bozalka, prezident PZ MIlan Lučanský, šéf dopravnej polície Ľuboš Rumanovský a hovorkyňa PPZ Denisa Baloghová
     

  • Na slovenských cestách vlani zahynulo celkovo 229 osôb, čo je o 21 menej ako v roku 2017.

  • Najviac úmrtí bolo v Nitrianskom, najmenej v Bratislavskom kraji.

  • Najtragickejší bol august, keď na cestách zomrelo 30 ľudí.

Smrteľná dopravná nehoda

Trend v počte dopravných nehôd je podľa viceprezidenta PZ Róberta Bozalku dlhodobo klesajúci. Ako informoval, v uplynulom roku došlo k 13 873 dopravným nehodám, čo je o 140 menej ako v roku 2017.

Za posledné tri roky stúpa aj počet dopravných nehôd spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu. V minulom roku išlo o 1643 nehôd, pričom policajti pri kontrolách zastavili 9612 vodičov pri jazde pod vplyvom alkoholu, čo je v prepočte viac ako 26 vodičov za jeden deň.

Smrteľná dopravná nehoda

Polícia tiež v roku 2018 zaznamenala nárast počtu usmrtených chodcov, 59, čo je o desať menej ako v roku 2017. "Sú to najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky a mali by maximálne dbať na svoju bezpečnosť. Chcem apelovať na chodcov, pravidlá sú nastavené na ich ochranu," uviedol viceprezident Bozalka. Zároveň dodal, že najviac chodcov bolo usmrtených na cestách prvej triedy.

V chystanej novele cestného zákona sa pripravuje zvýšenie pokút za akúkoľvek manipuláciu s mobilným telefónom počas jazdy. Polícia preto plánuje nakúpiť fotoďalekohľady, ktorými hliadky dokážu na vzdialenosť kilometra na diaľku zistiť, či vodič používa mobil.

Ľuboš Rumanovský, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ

Pokuty plánuje rezort vnútra zdvojnásobiť. "Zvyšujeme sankciu za telefonovanie v blokovom konaní z 50 na 100 a v správnom konaní zo 100 na 200 eur," uviedol riaditeľ odboru dopravnej polície Ľuboš Rumanovský.

Pripravovaná právna úprava má okrem mobilu zakázať obsluhovanie akéhokoľvek iného podobného zariadenia, podľa Ľuboša Rumanovského je totiž odvracanie pozornosti a nevenovanie sa vedeniu motorového vozidla najväčší fenomén a robí problém pri dopravných nehodách.