Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

NAKA rieši 153 prípadov nenávistných prejavov či schvaľovania zločinu pokusu o vraždu predsedu vlády

24. 05. 2024

znak PZ SR

Národná kriminálna agentúra eviduje od atentátu na premiéra Roberta Fica 153 informácií alebo podnetov súvisiacich so schvaľovaním pokusu o vraždu alebo s nenávistnými prejavmi. Z toho v 55 prípadoch už polícia stotožnila autorov príspevkov a prípadmi sa ďalej zaoberá.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a prezident PZ Ľubomír Solák o tom informovali na tlačovej konferencii v piatok 24. mája 2024.

"Ide o rôznorodú škálu osôb, či už sú to muži alebo ženy, či úroveň vzdelania alebo pracovného zaradenia," upozornil policajný prezident Ľuboír Solák. Ako príklady uviedol obvinenie 40-ročnej ženy z Nitry stíhanej na slobode, muža z Dunajskej Stredy, u ktorého vykonali domovú prehliadku a je podaný návrh na väzbu, či obvinenie študenta vysokej školy z Bratislavy. Všetkých stíhajú pre komentáre schvaľujúce trestný čin zverejnené na sociálnej sieti. Páchateľom hrozí až 1 rok odňatia slobody.

Minister vnútra opakovane deklaroval nulovú toleranciu na vyhrážky, schvaľovanie trestného činu a ďalšie nenávistné prejavy. "Naďalej pokračujeme v dôkladnom vyhodnocovaní podozrivých príspevkov, ktoré nám boli oznámené alebo ktoré sme odhalili v rámci posilneného výkonu služby," skonštatoval.

Prezident PZ Ľubomír Solák, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a hovorca Prezídia PZ Michal Slivka

Okrem nenávistných prejavov polícia preveruje aj vyhrážky prezidentke Zuzane Čaputovej či predsedovi Progresívneho Slovenska Michalovi Šimečkovi.

Matúš Šutaj Eštok upozornil, že polícia berie vážne aj výhražné telefonáty. Upozornil na úspešné vypátranie muža, ktorý na tiesňovej linke anonymne nahlásil hrozbu teroristického útoku na izraelských veľvyslanectvách v Paríži a vo Viedni. Zo šírenia poplašnej správy obvinili Petra S. z Handlovej. "Ku skutku sa priznal a povedal, že si hrozbu teroristických útokov vymyslel," priblížil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov.

Minister vnútra takisto informoval, že vo veci atentátu na premiéra posilnili vyšetrovací tím o ďalších dvoch expertov. Dodal, že vyšetrovanie pokračuje a prešetrujú sa všetky verzie.


Prečítajte si tiež: