Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. september 2023, piatok
 

NAKA zasahovala proti južnej vetve zločineckej skupiny

05. 05. 2016

NAKA_znak

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil 16 osôb, väčšinu zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny (15). Niektorých obvinil tiež vydierania (6), ale aj zo zločinu poškodzovania cudzej veci (5), krivého obvinenia (2) a krivého svedectva (1), v jednom prípade zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a v jednom z obzvlášť závažného zločinu podvodu. Trinásti z nich skončili vo väzbe.

Zločinecká skupina mala pokračovať v trestnej činnosti, ktorej sa venovala od deväťdesiatych rokov minulého storočia a to aj po smrti jej najvyššieho predstaviteľa, no pod novým vedením. Malo ísť o násilnú, majetkovú, aj ekonomickú trestnú činnosť. Vo viacerých prípadoch malo dochádzať k vypaľovaniu osôb a to nie len vydieraním ale aj doslovne. Ak niekto odmietol zaplatiť „výpalné“ zhorelo mu auto alebo dom. Obohatiť sa mali aj podvodným konaním. 

Počas policajnej akcie Národná kriminálna agentúra v spolupráci s inšpekciou ministerstva vnútra zadržala 15 osôb, keďže medzi nimi bol aj jeden bývalý a jeden súčasný policajt. Vykonali 12 domových prehliadok a 18 prehliadok iných priestorov. Zaistili 67 mobilov a SIM karty domácich aj zahraničných operátorov. V rukách polície skončili aj počítače, USB kľúče, rôzne listiny, ako zmluvy, zmenky a 136.500,- eur v hotovosti. 

V prípade dokázania viny hrozia šestnástim obvineným vysoké tresty. Trinásti z nich sú stíhaní väzobne.