Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. júl 2024, streda
 

Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii pôsobí v štruktúre Policajného zboru už dvadsať rokov

23. 05. 2022

znak_PZ

Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície  pôsobí v Slovenskej republike už dve desaťročia. Je významnou a nenahraditeľnou súčasťou polície nielen v boji proti prevádzačstvu, ale aj proti obchodovaniu s ľuďmi.


Počas 20-tich rokov činnosti národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii došlo k obvineniu 3138 páchateľov, z toho 2804 prevádzačov. Páchateľov, ktorí prevážali nelegálnych migrantov cez štátnu hranicu, prípadne cez územie Slovenskej republiky, bolo 2514, účelový sobáš uzatvorilo 192 páchateľov.

Príslušníci národnej jednotky odhalili aj 32 páchateľov, ktorí umožnili zotrvať na území Slovenskej republiky cudzím štátnym príslušníkom. Ďalších 66 páchateľov nelegálne zamestnávalo cudzincov tretích krajín.

Vyšetrovatelia jednotky obvinili z trestného činu obchodovania s ľuďmi 334 páchateľov. Identifikovaných bolo 408 obetí, z toho  84 detí:  vo veku od 3 do 17 rokov.

Zľava riaditeľ Národnej jednotky Kamil Pinček, riaditeľ UHCP Robert Gucky, zástupca riaditeľa národnej jednotky Pavel Eliáš, zástupca riaditeľa UHCP Ľudovít Bíró.

Pri príležitosti okrúhleho výročia fungovania jednotky sa uskutočnilo stretnutie, na ktoré organizátori pozvali okrem bývalých kolegov aj hostí z Česka, Maďarska a Nemecka. Riaditeľ úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký s riaditeľom NJBPNM Kamilom Pinčekom ako poďakovanie za dlhodobú vynikajúcu spoluprácu venovali hosťom pamätnú plaketu.

Foto: MV SR, Vladimír Benko