Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. september 2021, nedeľa
 

Národná protidrogová jednotka obvinila členov organizovanej skupiny

27. 01. 2011

konope

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil sedem členov organizovanej skupiny, ktorá sa zaoberala pestovaním a distribúciou marihuany. Mesačne dokázali vyprodukovať až 15 kilogramov drogy v hodnote najmenej 50 tisíc eur. Medzi obvinenými je päť osôb vietnamského a dve osoby slovenského pôvodu. Polícii sa podarilo zaistiť veľké množstvo drogy, ktorá mala byť distribuovaná na Slovensku a v Maďarsku. Siedmym obvineným hrozí väzenie 10 až 15 rokov. Stíhaní sú vo vyšetrovacej väzbe.

Organizovaná skupina pôsobila v Trnavskom a Nitrianskom kraji od roku 2010. Bola priamo napojená na ázijský medzinárodný organizovaný zločin v rámci strednej Európy. Pestovali marihuanu tzv. indoorovým spôsobom a následne ju distribuovali na slovenský a maďarský trh. Každá osoba v skupine mala svoje postavenie, od hlavného organizátora, cez pomocníkov až po tzv. záhradníkov. Hlavný organizátor, Vietnamec, riadil skupinu, financoval pestovanie marihuany a zabezpečoval jej odbyt. Jeho pomocníci, dvaja Slováci, zabezpečovali bezproblémový chod pestovania, zásobovali záhradníkov a zabezpečovali krytie objektov. Vytipovali si vhodný objekt a zabezpečili prenájom. Technik skupiny sa staral o inštaláciu zariadení a kontroloval správnosť postupu pestovania, zaúčal záhradníkov. Záhradníci vietnamského pôvodu pestovali marihuanu.

Rastlinu marihuanu pestovali na troch miestach, v Topoľčanoch, v Bukovej a v Šaštín-Stráže. Skupina vyprodukovala mesačne asi 15 kilogramov vysokokvalitnej marihuany. Tým sa dokázali finančne obohatiť najmenej o 50.000 eur mesačne.

Polícia odhalila aktivity skupiny operatívno-pátracou činnosťou. Národná protidrogová jednotka zasiahla 17. januára. Počas protidrogovej akcie „Rozkvet“ vykonali päť domových prehliadok a 8 prehliadok motorových vozidiel. Zaistili tri kompletné hydropónne zariadenia na pestovanie drogy, 1438 kusov rastlín marihuany, 16,5 kilogramu sušenej marihuany, rôzne hnojivá, finančnú hotovosť 3.600 eur a 3 náboje ráže 9 mm.

Na základe zaistených dôkazných materiálov vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil sedem osôb, vo veku 25 až 53 rokov, z trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi. Päť osôb je vietnamského pôvodu, z toho jeden má na území SR nelegálny pobyt. Traja majú platný pobyt na Slovensku a jeden v Čechách. Ostatní dvaja obvinení sú Slováci. Vyšetrovateľ spracoval návrh na ich vzatie do väzby, predložil ho prokurátorovi, ktorý sa s ním stotožnil. Všetci obvinení sú stíhaní väzobne. Vzhľadom na zaistené veľké množstvo drog a z toho vyplývajúcu spoločenskú nebezpečnosť im všetkým hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby