Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Násilie páchané na ženách sa týka každého

21. 11. 2017

domace-nasilie-ilustr

Počas predposledného novembrového týždňa takmer 60 policajných preventistov  na celom Slovensku informuje verejnosť o problematike násilia páchaného na ženách. Verejnosti chcú pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchaného na ženách /25. november/  pripomenúť, že aj u nás sú ženy - obete násilia, ktoré je páchané najmä za zatvorenými dverami domácností.

O tom, ako rozpoznať takéto násilie, aké rôzne formy môže mať a čo robiť, keď sa žena stane obeťou násilia rozprávajú policajní preventisti celý týždeň priamo na školách, v seniorských centrách, ale oslovujú aj ľudí na ulici, v obchodných domoch, či v zdravotníckych zariadeniach. Okrem hovoreného slova oslovení poslucháči dostanú aj leták, v ktorom nájdu všetky dôležité informácie.

Násilie páchané na ženách

Páchanie násilia sa vzťahuje k trestným činom proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, ale aj proti iným právam a slobodám. Trestný zákon neupravuje samostatnú skutkovú podstatu trestného činu domáceho násilia. Takéto konanie  zahŕňa do skutkových podstát niektorých trestných činov. Sú to najmä trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby, trestný čin ublíženia na zdraví, trestný čin znásilnenia, trestný čin nebezpečného vyhrážania, nebezpečného prenasledovania, trestný čin obmedzovania osobnej slobody ale aj ďalšie

Život, zdravie, sloboda, ľudská dôstojnosť či iné práva sú hodnoty spoločnosti, ktoré chráni Trestný zákon. Ak dochádza k ich ohrozeniu alebo porušeniu, treba zasiahnuť. V prípadoch násilia má polícia zákonné oprávnenie vykázať násilníka zo spoločného obydlia a zakázať mu vstup do obydlia na 10 dní (lehota sa zmenila od 1.1.2016 z pôvodných 48 hodín). Počas vykázania zo spoločného obydlia je vykázaná osoba povinná nepribližovať sa k ohrozenej osobe na vzdialenosť menšiu ako 10 metrov. V roku 2016 polícia realizovala toto zákonné oprávnenie u 642 osôb, v 1. polroku 2017 vykázala z obydlia  417 osôb.

Všetci môžeme robiť mnoho aktívnych krokov, aby sme ochránili ženy, deti, osoby vyššieho veku, zdravotne postihnuté osoby a neraz aj mužov, pred násilím agresora. Ak vieme, že v našom okolí dochádza k násiliu je potrebné vzniknutú situáciu riešiť a nemlčať. Úlohou Policajného zboru je pomáhať a chrániť, preto by poškodení nemali váhať, ale s dôverou sa kedykoľvek obrátiť na políciu.