Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Nehôd pod vplyvom alkoholu je o tretinu menej ako minulý rok

22. 05. 2012

znak PZ SR

Minulý mesiac (apríl) polícia pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky odhalila 478 vodičov, ktorí sa dopustili trestného činu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky. Išlo o prípady, kedy bol vodič pod vplyvom alkoholu nad jedno promile alebo pod vplyvom inej návykovej látky, prípadne sa odmietol podrobiť vyšetreniu na ich zistenie. Najviac odhalených prípadov bolo minulý mesiac v Košickom kraji (106), kde sa od účinnosti novely zákona polícii podarilo prvý raz prekročiť hranicu 100 takýchto odhalených trestných činov.

Za šesť mesiacov od účinnosti novely zákona (od 1. novembra 2011), polícia odhalila už 2.821 takýchto prípadov. Vodičom za trestný čin ohrozovania pod vplyvom návykovej látky pritom hrozí až ročné väzenie. Súd im môže súčasne uložiť aj peňažný trest a trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo až na 10 rokov. V prípade vodiča, ktorý už bol za tento trestný čin odsúdený sa trest zákazu činnosti ukladá v hornej polovici trestnej sadzby, teda od päť do 10 rokov.

V týchto prípadoch policajt vždy zároveň rozhodne o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti vodiča vo vzťahu k závislosti od alkoholu alebo iných návykových látok. Policajt rozhodne o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti vodiča bez ohľadu na zistenú hladinu alkoholu alebo inej návykovej látky, teda pri akomkoľvek množstve promile. Na vykonanie preskúmania zdravotnej spôsobilosti policajt určí vodičovi primeranú lehotu. Počas nej mu zadrží vodičský preukaz. Závislosť posudzuje psychiater. Ak psychiater zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa vodičovi vodičský preukaz nevracia. Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Vodičský preukaz sa vodičovi vráti až po splnení všetkých uložených povinností.

Alkohol je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. Obeťami sú pritom nie len opití vodiči, ale aj nevinní spolujazdci, či iní účastníci cestnej premávky. Takáto nehoda sa stala aj v nedeľu (20.5.2012) 15 minút pred siedmou ráno v katastri obce Vasiľov v okrese Námestovo. 25 ročný vodič pod vplyvom alkoholu (1,05 mg/l v dychu) neprispôsobil rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, zišiel z cesty a prevrátil sa. Vodič a 16 ročný spolujazdec sa zo zranení, ktoré utrpeli, budú liečiť viac ako mesiac. Ďalší 19 ročný spolujazdec však nehodu neprežil. Od začiatku roku do konca apríla došlo k 464 dopravným nehodám, pod ktoré sa podpísal alkohol. Je to takmer o tretinu menej ako v rovnakom období minulý rok (599). Pri týchto nehodách vyhaslo päť ľudských životov, o 12 menej ako v minulom roku (17). Menej bolo aj zranených. Pri nehodách, pri ktorých asistoval alkohol sa 30 osôb zranilo ťažko (47 v roku 2011) a s ľahkými zraneniami vyviazlo 142 ľudí (194 v roku 2011). K väčšine týchto dopravných nehôd došlo v obci (338).

Napriek tomu sú na slovenských cestách vodiči, ktorí ohrozujú seba a ostatných účastníkov cestnej premávky jazdou pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. Polícia sa preto bude aj naďalej zameriavať v rámci preventívnej činnosti na odhaľovanie opitých nezodpovedných vodičov.