Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. december 2023, štvrtok
 

Nehody nevodičov sa končia aj smrťou

06. 07. 2012

bezvp

V prvom polroku tohto roka zavinili dopravné nehody s tragickými následkami aj traja vodiči bez vodičského oprávnenia. Pri týchto nehodách na porušenie zákona neskúsenými vodičmi doplatili životom a zdravím nie len vodiči, ale aj spolujazdec a cyklista.

Od začiatku roka polícia eviduje tri smrteľné dopravné nehody, pri ktorých boli vinníkom mladí vodiči bez vodičského oprávnenia. Viedli vozidlo bez dostatočných vodičských zručností, ktoré vodiči nadobúdajú predovšetkým v autoškole. 17 roční vodiči majú navyše povinnosť jazdiť do svojich 18 len v sprievode spolujazdca. Úlohou spolujazdca je výchovné a preventívne pôsobenie na mladého vodiča. Vo všetkých troch prípadoch však nešlo o držiteľov vodičského oprávnenia.

Prvý prípad sa stal začiatkom tohto roka (7.1.2012) v okrese Galanta. V skorých ranných hodinách prechádzal Sereďou 17 ročný vodič na Škode Felicia bez vodičského oprávnenia. Nezvládol miernu zákrutu, prešiel do protismeru, kde dostal šmyk, vyšiel mimo cestu a zastavil ho až stĺp verejného osvetlenia. Na mieste zahynul.

Podobný prípad sa stal koncom minulého mesiaca (23.6.2012) v okrese Rožňava. V obci Betliar v skorých ranných hodinách 17 ročný vodič bez vodičského oprávnenia na Škode Felicia precenil svoje schopnosti. Neprispôsobil rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky. S vozidlom zišiel mimo cestu a narazil do stĺpu verejného osvetlenia. Utrpel poranenia, ktorých liečba si vyžiadala niekoľko týždňov. Horšie skončil spolujazdec, ktorý bol jeho rovesník. Zdravotníci ho síce previezli do nemocnice, no život sa mu už nepodarilo zachrániť.

Len pár dní po tragickej nehode v Betliari (27.6.2012), spôsobil smrteľnú dopravnú nehodu bez vodičského oprávnenia aj 20 ročný vodič v Žemberovciach v okrese Levice. Osobným motorovým vozidlom v dôsledku neprispôsobenia rýchlosti povahe a stavu vozovky, pri prejazde miernou zákrutou zrazil 64 ročnú cyklistku. Tá zraneniam na mieste podľahla.

Polícia upozorňuje, že jazda bez vodičského oprávnenia je priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Podľa zákona zaň hrozí pokuta od 300 do 1.300 eur a zákaz činnosti od jedného až do piatich rokov. Vzhľadom na následky, aké môže mať jazda bez vodičského oprávnenia sa polícia pri kontrolách zameriava aj na takýchto nezodpovedných vodičov.