Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 31. júl 2021, sobota
 

Nehody v prvom polroku klesli na minimum

11. 07. 2013

znak PZ SR

V prvom štvrťroku malo vplyv na zníženie nehôd aj počasie, ale v druhom štvrťroku už kalamity neboli a čísla naďalej klesajú. 

V prvom polroku tohto roka evidujeme 6.420 dopravných nehôd, o 46 menej ako v rovnakom období minulý rok. O život prišlo 77 osôb, o 62 menej ako v porovnateľnom období predchádzajúceho roka. Je to doposiaľ najnižší počet obetí. Ťažké zranenia utrpelo 445 osôb (o 71 menej ako minulý rok) a ľahké zranenia utrpelo 2.339 osôb (o 9 viac ako minulý rok). Alkohol figuroval pri 732 nehodách (o 94 menej ako minulý rok).

Za šesť mesiacov tohto roka zavinili vodiči motorových vozidiel 5.562 dopravných nehôd, zomreli 63, alkohol bol prítomný v 643 prípadoch. Cyklisti zavinili 136 nehôd, o život prišli traja, u 29 cyklistov bol zistený alkohol. Chodci zavinili 232 nehôd, pri ktorých zahynuli deviati chodci a alkohol bol zaznamenaný pri 52 dopravných nehodách, pri ktorých nikto nezomrel. Motorkári zavinili 93 nehôd, o život prišli dvaja z nich, alkohol bol zistený pri 9 nehodách.

Najviac nehôd sa stalo v piatok (1.072), vo štvrtok (1.011) na najmenej v nedeľu 726. Na železničnom priecestí evidujeme 65 nehôd, zomreli pri nich dve osoby, v 11 prípadoch figuroval aj alkohol. Hlavnou príčinou nehôd zostáva naďalej porušenie povinností vodiča (2.326 nehôd), zomrelo 15 osôb. Druhou najčastejšou príčinou je nedovolená rýchlosť jazdy (1.174 nehôd), avšak o život prišlo 26 osôb. Najviac nehôd bolo na miestnych komunikáciách (2.909), o život tam prišlo 16 osôb a na cestách I. triedy, tam vyhaslo až 33 životov. Ani jeden život si nevyžiadali diaľnice a rýchlostné cesty.

Naším cieľom je zabezpečiť maximálnu bezpečnosť účastníkov cestnej premávky a tým znížiť nehodovosť a úmrtnosť na našich cestách. Do dopravno-bezpečnostných akcií zapájame okrem dopravnej polície čoraz viac aj poriadkovú, železničnú, mýtnu i hraničnú políciu. V rámci zlepšenia dopravno-bezpečnostnej situácie polícia zameria svoju pozornosť aj na najzraniteľnejších účastníkov, a to chodcov, cyklistov či motorkárov, s cieľom ochrániť čo najviac životov. U vodičov apelujeme na predvídavosť situácie, ktorá sa môže na cestách vyskytnúť, ako aj potrebu spomaliť najmä v miestach, kde je pravdepodobnosť zvýšeného výskytu chodcov, ako napríklad priechody pre chodcov, autobusové zastávky a podobne.

 

Vyhodnotenie vývoja dopravnej nehodovosti v Slovenskej republike za prvý polrok 2013 (pdf, 1130 kB)

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby